medyauzmani.com
Doğu Anadolu Rasathanesi’nde 4 metrelik teleskop aynasının montaj süreci başladı – Haber Ajans

Doğu Anadolu Rasathanesi’nde 4 metrelik teleskop aynasının montaj süreci başladı

Ulusal Uzay Programı’nın ana bileşenlerinden biri olan ve Türkiye’nin ‘Vizyon 2023’ kapsamında temel bilimlere yapılan en büyük yatırım olan Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi (ATASAM) ve Doğu Anadolu Rasathanesi’ne (DAG) 4 metrelik teleskop ayna montajı . Projeler başladı.

Palandöken bölgesindeki Konaklı Mahallesi’nde bulunan Karakaya Tepesi’nde 2012 yılında yapımına başlanan Atatürk Üniversitesi Astrofizik ve Uygulama Araştırma Merkezi (ATASAM), Doğu Anadolu Rasathanesi (DAG), Türkiye’nin en büyük ve dünyanın en büyük rasathanesidir. Türkiye’nin en büyüğü. Dünyanın en önemli gözlemevleri. Rusya’nın başkenti Moskova’dan Erzurum’a gelen aynanın montaj çalışmaları geçen yıl Kasım ayında başlamış ve koşulların uygun hale gelmesiyle Doğu Anadolu Rasathanesi’ne taşınmıştı. DAG çerçevesinde yürütülen çalışmaların en önemli ve hassas aşamalarından biri olan DAG teleskobu üzerine 4 metre çapındaki ayna yerleştirilirken, bir çapa sahip iki aynanın montajı için montaj işlemleri yapılıyor. 90 ve 70 cm ölçülerinde uzman ekipler tarafından hassas bir şekilde yapılmaktadır.

Montaj işleminden önce yapılması gereken “M1 aynasının kutu kontrol montaj testinden çıkarılması” gibi yerli ve yabancı çalışanlardan oluşan DAG ekibi tarafından 29 Ekim tarihinde başarıyla tamamlanmasının ardından, bilimsel açıdan önemli bir adım, Son kontrollerin ardından 31 Ekim’den itibaren ayna montajına başlandı.

İlk ışık, Mayıs 2023’te gözlemevinde testler başlarken kullanıma sunulacak olan teleskoptan alınacak.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın