medyauzmani.com
diyabet okulu mezunları – Haber Ajans

diyabet okulu mezunları

Türkiye Diyabet Programı kapsamında Sivas Numune Hastanesi Dahiliye Endokrinoloji Kliniği tarafından yürütülen Diyabet Okulu, mezunlarını diyabetle sağlıklı bir yaşam hedefiyle donattı.

Diyabetle yaşama dair bilgilerin verildiği okulda diyabetli hastalara hastalıkları hakkında bilgi verildi, kilo kontrolü ve fiziksel aktiviteler anlatıldı. Katılımcılar, dahiliye uzmanı Dr. Gulshah Altun, Diyabet Hemşireleri Persil Koç ve Fattoush Albayrak, Diyetisyen Aslı Şanfer, Fizyoterapist Fatih Dursun, Diyabet, Diyabet Oluşum Mekanizması, Tıbbi Beslenme Tedavisi, İnsülin Dışı Kan Şekeri Düzenleyiciler, Diyabetin Akut Komplikasyonları, Kronik Komplikasyonlardan Oluşan Ekip Diyabet ve Diyabet.. Fiziksel aktivite ve hareketler, diyabetle yaşam ve insülin tedavisi hakkında bilgiler verdi. Eğitimin ardından katılımcılara “Diyabetik Okulu” diploması verildi. Başhekim Yardımcısı Diploması kazanın. Dr. Haluk Afundak ve Ob. Dr. Hakan Yariçi, Sağlık Hizmetleri Müdür Vekili Hatice Paltacı Taşpınar. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü hakkında bilgi veren Dahiliye Uzmanı Dr. Gülşa Alton, her 4 yetişkinden 1’inde diyabete yatkınlık olduğunu belirtti.

Dr. Dr. Alton, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü, diyabet farkındalığını artırmak için tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor çünkü aynı zamanda insülin hormonunun sentezini keşfeden Frederick Banting’in de doğum günü. Ülkemizde 7 milyon şeker hastası var ve bu sayının yarısının tanı konmamış şeker hastası olduğu biliniyor.

Dr. onayladı. Dr. Alton, “Yeme-içme davranışları, fiziksel aktivite ve yaşam tarzı alışkanlıklarından kaynaklanan birçok risk faktörü, diyabet insidansını artırmakta ve mevcut hastaların tedavisini zorlaştırmaktadır. Bu risk faktörleri hem önlenebilir hem de bireysel olarak değiştirilebildiği için özellikle insanlar tarafından dikkate alınmalıdır. Ailesinde diyabet öyküsü olanlar ve kilo alma, beslenme, diyet, fiziksel aktivite ve spora dikkat etmelidirler. Diyabet iyi tedavi edilmezse göz, böbrekler, böbrekler başta olmak üzere tüm organlarda hasara yol açabilen ciddi bir hastalıktır. sinir sistemi ve kalp-damar sistemi, çok su içme, sık idrara çıkma, kan şekeri yüksekliğine bağlı ağız kuruluğu gibi şikayetlerin yanı sıra obezite ve şeker hastalığı başta kalın bağırsak kanseri olmak üzere birçok kanser türünün gelişmesine zemin hazırlıyor. , karaciğer, pankreas, safra kesesi, rahim ve meme.

‘Şeker hastalığının tedavisi yok’

Diyabetin ömür boyu tedavi gerektirdiğini belirten Alton, “Diyabetin tamamen iyileştirici bir tedavisi yoktur. Diyabetin ömür boyu tedavi edilmesi gerekir. Uygun ve doğru ilaç kullanımı, bilinçli beslenme ve egzersiz planı ile yaşam kalitesi olumsuz etkilenmez. Diyabet farkındalığı gelişir.” diyabetin istenmeyen psikolojik, fiziksel ve ardından ekonomik sonuçlarının önüne geçmek için hastanemizde hastalarımıza ve yakınlarına düzenli olarak diyabet eğitimi vermekte ve çok olumlu sonuçlar almaktayız.Sivas Numune Hastanesi olarak tüm hastalarımıza bir kez daha hatırlatıyoruz. 14 Kasım Diyabet Farkındalık Günü’nü kutlar, sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmelerini dileriz” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın