medyauzmani.com
DEVA partisinin ev sahipliğinde düzenlenen Altı Masa Toplantısı sona erdi – Haber Ajans

DEVA partisinin ev sahipliğinde düzenlenen Altı Masa Toplantısı sona erdi

Demokrasi Partisi ve Atlim’in (DEVA) Ankara’da düzenlediği “Altı Masa” toplantısı sona erdi.

Altı Masa’nın sekizinci toplantısı, Ali Babacan’ın ev sahipliğinde DEVA parti genel merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıya Babacan’ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı. Altıncı Tablo’nun ikinci turunun ilk toplantısı 2 Ekim’de CHP genel merkezinde yapıldı. 43 gün sonra DEVA Parti ikinci toplantının ikinci turuna ev sahipliği yaptı. Saat 12.15’te başlayan görüşme yaklaşık 8 saat sürdü. Görüşmenin ardından İstanbul’daki hain terör saldırısında yaşamını yitiren vatandaşların anısı parti genel merkezine asılan görüntüyle anıldı. Liderler ayrıca görüşme öncesi hain terör saldırısına ilişkin “Teröre izin vermeyeceğiz” başlıklı ortak basın açıklaması, toplantı sonrasında ortak mutabakat sağladı. Yayınlanan mutabakat zaptında, “Altı masa olarak DEVA partisinin ev sahipliğinde düzenlenen ikinci tur liderler toplantılarının ikinci toplantısında bir araya geldik. Toplantımızın başında yaptığımız özel açıklamada da vurguladığımız gibi , İstanbul’da dün Taksim ile birlikte meydana gelen terör saldırısını kınıyor, hayatını kaybeden hemşehrilerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, mühendislik yapmak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha teyit ediyoruz. Terör saldırıları ile Türkiye.İktidarın bütün ayrıştırma ve kutuplaştırma politikalarına karşı ortak örneğimiz olan yarın özgür ve demokratik bir Türkiye için birlik ve uzlaşma çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

“Vatandaşlarımızın desteğiyle demokratik bir Türkiye inşa edeceğiz”

Yazılı açıklama şöyle devam etti:

Önümüzdeki seçimlerle birlikte temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, hukukun üstünlüğünün tüm kurum ve kurallarıyla uygulandığı liberal ve demokratik bir Türkiye’yi vatandaşlarımızın desteğiyle inşa edeceğiz. Bugünkü toplantımızda güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için yol haritasını ve ortak komisyonlarımızın çalışmalarını değerlendirdik. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için yol haritası çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlayıp kamuoyu ile paylaşacağız. Anayasal ve Hukuki Reformlar Altı Masa Komisyonu, Seçim Güvenliği Komisyonu ve İletişim Komisyonu olarak oluşturduğumuz Ortak Çalışma Grubu çalışmalarını aksatmadan sürdürüyor.”

Anayasa değişikliklerinin yasallaştırılması tamamlandı.

Bir önceki toplantımızda oluşturulmasına karar verdiğimiz Ortak Çalışma Grubumuz, açıklamada kaydedilen önemli mesafeye dikkat çekerek, temel politika alanlarındaki (9 ana başlık ve 60 alt başlık altındaki) çalışmalarında önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bu çalışma ile ülkemizin içinden geçmekte olduğu sorunların hızlı ve kalıcı bir şekilde çözülmesi için atılması gereken somut adımları belirleyecek ve ortak taahhütlerimiz olarak büyük bir kararlılıkla belirlenecek ortak hedef, politika ve projelere ulaşacağız. . Anayasa ve Hukuk Reformları Komisyonu, güçlendirilmiş parlamenter sistemin uyumuna uygun olarak yapılacak anayasa değişikliklerinin kodifikasyonunu tamamladı. Altı kişilik bir program olarak 28 Kasım’da bu çalışmayı kamuoyu ile paylaşma kararı aldık. Seçim Güvenliği Komisyonu, seçim öncesi, seçim süreci, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere tüm süreçte atılacak adımları planlamakta, seçim güvenliğine yönelik yetki ve işbirliğimizi eksiksiz bir şekilde uygulamak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Bugün ayrıca altı partili programı genişletme önerilerini de tartıştık.

Altı Tablo’nun çalışmalarının internet sitesinden takip edilebileceğinin belirtildiği açıklamada da İletişim Komisyonu, ortak kurullarımızın raporlarını ve çalışmalarını daha büyük bir gayretle kamuoyuna duyurmaya hazırlanıyor. Altı Parti Takvimi çalışmalarını ilerletmek, milletimizin parlamenter sistemini ve anayasasını daha etkin bir şekilde güçlendirmek için ülke genelinde ortak programlar düzenleme kararı aldık. Türkiye’nin geleceğini inşa etmek www.altilimasa.biz adresinden kamuoyu tarafından izlenebilir. Bugün ayrıca altılı tabloyu genişletme önerilerini de tartıştık. Toplumu en geniş yelpazesinde temsil eden ve 85 milyon vatandaşımızın tamamını kucaklayan bir anlayışla 12 Şubat 2022’de bir ilke imza attık. Tanımladığımız ortak ilke ve değerlere dayalı bir birlikte çalışma kültürü oluşturduk. Planlı ve programlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Altı siyasi parti olarak bu çalışmalarda büyük aşama kaydettik, bundan sonraki süreçte de altı masanın zemininde bu çalışmaları bir an önce bitirmeye odaklandık.

Altılı Tablo için ortak aday on üçüncü başkan olacak.

Açıklama şöyle devam etti:

“Bugünkü toplantımızda güncel ekonomik ve siyasi gelişmeleri de değerlendirdik. Sorunları kalıcı, gerçekçi ve inandırıcı adımlarla çözmek yerine gerçekleri saklamaya çalışan bir iktidar, ülkemizi tarihin en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya bıraktı. Yoksulluk” gıda, enerji, barınma, öğrenci, çocuk, emekli ve emekçilerin mağduriyetleri haksız yere derinleşerek yayıldı.” dağılım her geçen gün bozuluyor ve ortası yok oluyor. Altılı bir tablo olarak bu adaletsiz ve çarpık konuya son vereceksiniz. Enflasyonun bir numaraya düştüğü, satın alma gücünün arttığı, istihdamın arttığı kapsayıcı bir ekonomi inşa edeceğiz. insan onuruna yakışır bir gelir sağlayan, yoksulluğun ortadan kaldırıldığı, sosyal adaletin sağlandığı ve toplumun tüm kesimlerinin refahtan adil bir şekilde pay aldığı bu hedeflere ulaşmak için gerçekleştireceğimiz tüm reformları tebliğ metninde ortaya koyacağız. açıklayacağımız ortak politikalar Kamuoyuna Temel hak ve özgürlüklerin siyaset malzemesi haline getirilmesine izin vermeyeceğimizi kamuoyunun bilmesini isteriz. Anayasayı ve hukukun üstünlüğünü yok sayan, herkesin temel hak ve özgürlüklerini emrinde gören bir hükümet, kimseye güvenemez. Anayasa ile temel hak ve özgürlükleri ayrılmaz bir bütün olarak görüyoruz. Yarının Türkiye’sinde, başta kadınların giyim ve giyim tarzları olmak üzere, hiç kimse fikir ve inançlarından dolayı ayrımcılığa tabi tutulmayacaktır. Toplumun bir kesimini siyasi rehin olarak saflarında tutmaya çalışan, özgürlüklerini ellerinden almakla tehdit eden bu çarpık siyaset anlayışına son vereceğiz. Sansür yasasıyla hakikati tekelleştirmeye çalışan, basını susturan, sivil toplum ve sosyal medyayı tehdit gören, toplumun nefes borusu olan düşünce ve ifade özgürlüğünü ayaklar altına alan bu otoriter iktidar anlayışına hep birlikte son vereceğiz. demokrasi. Bu inanç ve kararlılıkla, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında güçlü, demokratik, özgürlükle, adaletle, liyakatle, istişareyle konuşan, tartışan, kendini ifade eden müreffeh bir Türkiye inşa edeceğiz. Altılı masanın ortak adayının on üçüncü cumhurbaşkanı olacağını, anayasadan ve milletten koparan bu zalim iktidara son vererek milletimizi özgür ve müreffeh bir geleceğe taşıyacağımızı bir kez daha teyit etmek istiyoruz. , güçlendirilmiş parlamenter sisteme bir an önce geçilerek ve büyük çoğunlukla Meclis’e ulaşacağız.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın