medyauzmani.com
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. – Haber Ajans

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya ziyareti öncesinde bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya ziyareti öncesinde İstanbul Atatürk Havalimanı ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “15-16 Kasım 2022’de Bali’de düzenlenecek 17. G20 Liderler Zirvesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Bu yılki zirve hep birlikte toparlanma ana teması altında yapılacak. Daha güçlü toparlanma. Bu dönemde , sağlık boyutu aşıldığında Türkiye’deki salgın için toparlanmayı birlikte anlayarak yürütülen çalışmalara yoğun katkı sağladık. Özellikle koronavirüs salgını ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş bu önemli konuları ilk sıraya koydu.Birincisi, günlük hayatımızı doğrudan etkiliyor.Yirmili bir grup olarak kendimize gıda israfını azaltmayı taahhüt ettik. başka şeyler de bizim bölgemizde Antalya… Bir kez daha başkanlığımız döneminde G-20 tarihindeki ilk enerji bakanları toplantısını yaparak bunun önemine dikkat çektik. Ülkemizin 7 yıl önce gündeme aldığı konulara dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gıda krizini önlemek için Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ile Karadeniz tahıl koridorunu hayata geçirdik. Bu sayede dünya pazarına 10 milyon tondan fazla tahılın ulaşmasını sağladık. süreci devam ettirmek için çabalarımızı sürdürüyoruz, tahılı başta Afrika olmak üzere en çok ihtiyacı olan ülkelere ulaştırmak için çalışıyoruz.Bali’deki meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmede bu konuya değineceğim.Bunun için elimizden geleni yapacağız. bu tahılları ve gübreleri diğer Afrika ülkelerine, özellikle Sudan gibi tahılların zayıflığından ciddi çıkarları olan ülkelere ulaştırın. , Somali gibi. Zirve gündeminin ikinci maddesi sağlık.Pandemi döneminde yaşananlar küresel sağlık sisteminin eksikliklerini ve adaletsizliklerini gözler önüne serdi.Yüzbinlerce insan zamanında aşılama ya da asgari düzeyde sağlık hizmetine ulaşamadığı için hayatını kaybetti. .Gelişmiş ülkelerin bile bocaladığı o günlerde Türkiye olarak yurt içinde ve yurt dışında çok başarılı bir sınav verdik. Sağlık altyapısına, sağlık hizmetlerinin kalitesine ve sosyal güvenlik sistemimize yaptığımız yatırımların olumlu sonuçları. Şimdi bu güçlü birikimi HealthTürkiye markasıyla uluslararası arenaya taşıyor, hemşehrilerimizle birlikte tüm insanlığımızın hizmetine sunuyoruz. G20 toplantılarında Türkiye’nin tecrübesi ışığında atılması gereken adımları ve hazırlıklarımızın neler olması gerektiğini dile getireceğiz.”

Erdoğan, yarın Endonezya Cumhurbaşkanı ile görüşeceğini belirterek, “Bali’de gündemin üçüncü önemli maddesi dijital dönüşüm. Dijital dönüşümde bu yıl da içerme konusu gündeme geliyor. geride kimseyi bırakmayan bir yapının temellerinin nasıl atılacağı konusunda fikir alışverişinde bulunacağız Dışarıda.Ülkemizin e-devlet ve dijital dönüşüm çalışmalarında elde ettiği başarıyı muhataplarımızla paylaşma fırsatı bulacağız.Ayrıca meslektaşlarımla ikili görüşmeler yapacağım. Yarın, Ev Sahibi Endonezya Devlet Başkanı sevgili kardeşim Joko Widodo ile daha kapsamlı bir şekilde görüşeceğiz.Geliştirdiğimiz derin tarihsel ilişkiler temelinde ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle ele alacağız. G20, ASEAN ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacak çok taraflı platformlarda işbirliğimizi gözden geçireceğiz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın