medyauzmani.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4. Dünya Göçebe Oyunları’nda konuştu – Haber Ajans

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4. Dünya Göçebe Oyunları’nda konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 102 ülkeden 3 bin sporcunun katıldığı 4. Barış, dayanışma ve işbirliğine dayalı bu Oyunlar, platforma özgü bir işbirliğidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 102 ülkeden 3 bin sporcunun katıldığı 4. Dünya Göçebe Oyunları’nda yaptığı konuşmada, tarih, kültür ve doğanın her köşesini saran 4. 2020 yılında gerçekleşmesi planlanıyor. Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan salgın nedeniyle ertelemek zorunda kaldık. Binlerce yıl önce insan toplulukları çeşitli nedenlerle yerlerini terk etmişler ve başka coğrafyalarda yaşayacakları bir yer aramışlardır. Belli bir coğrafyada sürekli veya mevsimlere göre yer değiştiren ve hayatlarına devam eden toplumlar vardır. İnsan toplumlarının karşı karşıya gelmesi birbirini etkilemiştir. Medya ve iletişim araçları dünyayı küçük bir köy haline getirmiş olsa da göç, kültür ve insan ilişkilerinin en etkili taşıyıcısı olmaya devam etmektedir. Kentleşmenin artırılması, istihdam olanaklarının çeşitlendirilmesi, güvenlik ve gıda ihtiyaçlarının merkezi devletler tarafından sağlanması; Sınırlı Bedeviler. Ancak binlerce yıllık insanlık tarihine damgasını vurmuş bu kültürün yok olmasına hiçbirimiz katılamayız. Bunun için Bedevi kültürünü çeşitli yönlerden yaşatmakta büyük fayda görüyoruz. Nitekim Toros Dağları’ndaki Yörük çadırının sigara içilmesini ülkemizde bağımsızlığımızın ve geleceğimizin teminatı olarak anıyoruz. Göçebe oyunları dünyaya yayan bu organizasyonu, insanlığın kadim mirasını gelecek nesillere bırakma misyonunda önemli buluyoruz. Spordan sanata, geleneksel spora kadar pek çok deneyimi gençlerimize ve misafirlerimize kazandıracak organizasyonda emeği geçenleri ve konuklarımızı kutluyorum. Oyunlarda yarışacak sporcularımıza ve diğer etkinliklere katılacak sporcularımıza başarılar dilerim. Geleceğe miras bırakmamızda emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“102 ülkeden 3 bini aşkın sporcunun katılımı umudumuzu güçlendiriyor”

Bölgemizde dini ve etnik çatışmaların, gerilimlerin ve krizlerin alevlendiği bir dönemde; Barış, dayanışma ve işbirliğine dayalı bu oyunların eşsiz bir işbirliği platformu olduğuna inanıyorum.”

“Türkiye olarak İznik gibi köklü bir tarihi medeniyet şehrinde böylesine önemli bir programa ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu vesileyle Oyunlara katılan ülkelerle kurduğumuz ilişkilerin ve katılımcılar arasındaki pozitif enerjinin açılacağına inanıyorum. hepimiz için kültürel diplomasinin kapısı.102 ülkeden 3.000’den fazla sporcunun bu etkinliğe katılımı umudumuzdur.Geçmişten günümüze Oyunlar sırasında gerçekleşecek olan spor müsabakaları sadece ilginç bir etkinlik sunmayacak. gençlere zaman ayırıyor, aynı zamanda bu alanlara olan ilgilerini de artırıyor.Binicilik sporları da dahil olmak üzere 40’tan fazla yarışmada yarışacak sporcularımızın heyecanını şimdiden görüyorum 20 farklı ülkeden lezzetler gastronomi programlarında katılımcılarla buluşacak.Birçok geleneksel sanat Özellikle hat, mermer, işleme, cam, el sanatları, filografi, bez bebek, sedef, keçecilik ve tabii ki işçilik de yer almaktadır. dünya konserleri, halk oyunları gösterileri ve çocuk korolarımız ile etkinliğe heyecan katacak. Maine’de geri dönüşümden kolaja, oyun içi tasarıma kadar birçok atölye bulunuyor. Gördüğünüz gibi, her yönüyle zengin, çekici dinamik göçebe oyunlarına tanık olacağız. Çocuklarımız için çalışmayı önemli buluyorum. Çocuk kulübü alanındaki aktiviteler çocuklarımıza unutulmaz anlar yaşatacaktır. Bedevi oyun deneyimi merkezi, geçmişten bugüne yolculuk etmenizi ve eğlenmenizi sağlayacak. Sergi ve sergi alanında zanaatkarların el işleri de sergilenecek. Biz bu oyunları sürekli artan zenginliği korumak ve onu yaşatacak zeminler yaratmak olarak görüyoruz. Buradaki her aktivite, kurtarma ve kaydetme görevi ile hazırlanır. Halklarımızı bir araya getiren ve kalıcı ilişkiler kurmalarını sağlayan diplomasiye ne kadar önem veriyorsak oyunları da o kadar önemsiyoruz. Her iki yılda bir gelişecek, büyüyecek, zenginleşecek ve renklenecek Bedevi Oyunları’na her türlü katkıyı yapmaya devam edeceğiz. Hepinize hoş geldiniz diyor, başta Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Dünya Etnik Sporlar Federasyonu olmak üzere etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Türk balayının Tabakhane Dağları’ndan getirdiği su, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye edildi. Erdoğan, “Tay Kazanı”na su dökerek İznik Gölü ile buluşturdu. Gösteriler geçit töreni ve havai fişek gösterileriyle devam etti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın