https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Cumhur İttifakı’na katılması beklenen Hoda Bar’ın partisinin programında neler var? - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Cumhur İttifakı’na katılması beklenen Hoda Bar’ın partisinin programında neler var?

Cumhur İttifakı’na katılması beklenen Hoda Bar’ın partisinin programında neler var?

Geçtiğimiz günlerde altı masada ortaya çıkan aday krizinin aşılmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olduğu açıklanırken, Mansur Yavaş ve Ekrem açıklandı. İmamoğlu, yeni dönemde başkan yardımcılığı görevini yürütecek. Muhalefetin cumhurbaşkanı adayını açıklamasıyla gözler bir kez daha 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine çevrildi. Bu doğrultuda Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nden oluşan Cumhur İttifakı’ndan önemli bir adım geldi. Hür Dava Partisi (Hüda Bar) ile koalisyon görüşmesinin ardından partinin lideri Zekeriya Yabişoğlu, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı.

1990’lı yıllardaki eylemleriyle ünlenen terör örgütü Hizbullah’ın yasal uzantısı olan partinin önümüzdeki günlerde Cumhur İttifakı’na katılacağı bildirildi. Cumhur İttifakı cephesindeki bu gelişmenin ardından Hüda Bar ve parti programı da gündemde. Zira parti kürsüsündeki talep ve talepler arasında çok etkileyici olanlar da var. Gelin detaylara birlikte bakalım.

İçindekiler

14 Mayıs’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye’de gündemin en sıcak konularından biri.

Bu doğrultuda hem Ümmet İttifakı’nda hem de Cumhur İttifakı’nda önemli gelişmeler yaşanıyor. Kısa bir süre önce Millet İttifakı bir adaylık kriziyle karşı karşıya kaldı ve kriz sona erdiğinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu muhalefetin cumhurbaşkanı adayı oldu. Siyasi arenada dikkat çeken bir diğer gelişme de geçtiğimiz günlerde Cumhur İttifakı cephesinde yaşandı.

Hüda Bar’ın partisi Genel Başkanı Zakaria Yapçı Oğlu, partisi ile Cumhur İttifakı arasında yapılan görüşmenin ardından cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

Yabişioğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceklerini daha önce açıkladıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:Bu konuda atacağımız adımları ve tutumumuzu seçim tarihinin bitimi ve adayların belirlenmesinden sonra açıklayacağımızı söyledik. Cumhurbaşkanlığı Divanı toplantısında yetkili meclislerimiz, ilçe ve ilçe teşkilatlarımızla daha önce yaptığımız istişareler doğrultusunda 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a destek verme kararı aldık. Bu karar milletimize ve ülkemize hayırlı olsun. Milletvekilliği seçimleriyle ilgili tartışmalar sürüyor.dedi.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek müzakerelerin ardından Hoda Barr’ın resmi olarak Cumhur İttifakı’na katılması bekleniyor. Bu gelişmenin ardından Hoda Bar ve partinin programında yer alan bazı maddeler de gündemde. Peki, Hoda Barr hakkında bilinenler neler?

Hüda Bar, terör örgütü Hizbullah ile bağlantısı nedeniyle kapatılan Mustafa Dir adlı derneğin başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz tarafından 19 Aralık 2012’de kuruldu.

2014 seçimlerine ilk kez katılan parti, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Van gibi illerde yüzde 1 ile 8 arasında değişen oy oranına sahipti.

Huda Bar’ın partisinin lideri Zekeriya Yabişoğlu, daha önce “Hizbullah bana göre terör örgütü değil” açıklamasıyla yanıt vermişti.

hoda nominal

“Şeriat sistemi” ve “Kürt İslam devleti” gibi talepleri olan terör örgütü Hizbullah, 1990’lı yıllarda cinayetleri, korkunç işkenceleri ve kanlı infazlarıyla ünlendi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da belirli dönemlerde etkili olan örgüt, bölgede “Kürt Hizbullahı”, “Kontra Parti” ve “Vaheşt Partisi” gibi isimlerle de anıldı.

Hüda Bar’ın partisinin lideri Zekeriya Yabişoğlu geçtiğimiz yıllarda “Hizbullah bana göre terör örgütü değil” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Yabişoğlu, bu geriye dönük çıkışta şunları söyledi:Türkiye Cumhuriyeti’ne göre Hizbullah terör örgütü olabilir ama bana göre terör örgütü değil.kelimeler kullandım.

Yabişoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerinin ardından koalisyona katılma daveti aldıklarını bildirdi.

hoda nominal

Yabişoğlu, bu konuda şunları söyledi:Bu çağrı sadece cumhurbaşkanlığı seçimlerine destek çağrısı değildi. Aynı zamanda Cumhur İttifakı’na katılma davetiydi. Bunu değerlendiriyoruz, mümkün ama görüşmelerimiz devam ediyor.dedi.

Cumhur İttifakı’nın aktörlerinden biri olması beklenen Hüda Bar’ın partisinin genel başkanı Yabişoğlu, Cumhur İttifakı’na katılmaları halinde “taleplerini yerine getirmek” için çaba göstereceklerini açıkladı.

hoda nominal

Yabişoğlu, yaptığı basın açıklamasında Erdoğan’a destek vereceklerini belirterek, şunları söyledi:Herhangi bir ittifaka veya herhangi bir partiye bizim şartlarımız bunlardır dersek ve bunları kabul ederseniz birlikte yürüyebiliriz desek bu çok gerçekçi bir durum olmaz diye düşünüyoruz. Ama taleplerimiz var ve kendi programımızda taleplerimizi gerçekleştirmek için çaba göstereceğiz ve koalisyon sağlanırsa bunları gerçekleştirmek için çaba göstereceğiz.Cümleler kullanın Bu açıklamanın ardından “Hüda Bar’ın parti programında neler var?” sorusu gündeme geldi.

Hoda Bar’ın parti programında anayasadaki vatandaşlık tanımının değiştirilmesi ve “Türklük” kavramının anayasadan çıkarılması talebi yer alıyor.

hoda nominal

Ancak parti programının ilgili bölümünde”İlkokul öğrencilerine okutulan Biat ve benzeri ırkçılık kokan metinlerimiz silinmelidir. Farklı yerlerde yazılan “Ne mutlu Türküm diyene”, “Türk dünyalara bedeldir” gibi yazılar silinsin. Irkçı söylemler durmalı.Açıklama dahil.

Partinin taleplerinden biri de anayasada “değişmez madde” olmaması.

hoda nominal

Türkiye Cumhuriyeti için yeni bir anayasa hazırlanmasının gerekliliği vurgulanan parti programında, hazırlanacak yeni anayasanın “Yeri doldurulamaz öğeler olmamalıdır.Başka bir deyişle, HÜDA PAR’a göre, mevcut anayasamızın “devletin şekli, cumhuriyetin nitelikleri, devletin bütünlüğü, resmi dili ve bayrağı, İstiklal marşı ve başkent” tartışmaya açıldı.

Parti platformunun “Yerinden Yönetim ve Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesi” başlıklı bölümünde, “merkezi yönetim anlayışının ülkede ciddi sorunlara yol açtığı” iddia edildi.

hoda nominal

Ancak aynı bölümün devamında”Mevcut merkezi ve yerel devlet teşkilat yapısının iyileştirilmesi ile mevcut yapının bir tabu olarak kabul edilmesi terk edilmeli, devlet sistemi, özerklik, federalizm gibi yönetim modellerinde olumlu ve olumsuz tüm yönleri özgürce tartışılmalıdır.Veri dahildir.

HÜDA PAR parti programında harika “eğitim” öğeleri de yer alıyor.

hoda nominal

Örneğin, “karma eğitimin kaldırılması” çağrısına ek olarak,Medreseler iyileştirilmeli, özgün işlevlerine kavuşturulmalı ve medreselerde verilen izinlere resmi statü kazandırılmalıdır. Veriler ayrıca parti programında yer almaktadır.

“Türkçülüğe ve laikliğe dayalı cumhuriyetçi ideolojinin Kürtlere ve Müslümanlara zulmettiği” söyleniyor.

hoda nominal

Bu doğrultuda parti programı Başta Şeyh Said olmak üzere Kürtler tarafından anılan Kürt alimlere yapılan zulüm resmen kabul edilmeli, yakınlarından ve tüm kamuoyundan özür dileilmelidir.Veri dahildir.

Kaynak: 1 2

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın