medyauzmani.com
Çin Devlet Başkanı Xi: “Çin ve ABD’nin başarıları birbirleri için tehdit değil fırsattır” – Haber Ajans

Çin Devlet Başkanı Xi: “Çin ve ABD’nin başarıları birbirleri için tehdit değil fırsattır”

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinin ardından “Çin ve ABD’nin başarılarının birbirleri için tehdit değil fırsat olduğunu” belirterek, “Çin mevcut uluslararası sistemi değiştirmeye çalışmıyor” dedi. ya da ABD’nin iç işlerine karışmak.” dedi. Çin’in ABD’ye meydan okumaya ya da onu yerinden etmeye niyeti yok.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Joe Biden, Biden’ın Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi öncesinde göreve gelmesinden bu yana ilk kez yüz yüze görüştü. Üç saati aşan görüşmenin ardından Çin tarafından yapılan yazılı açıklamada Xi’nin, Çin-ABD ilişkilerinin mevcut durumunun uluslararası toplum ve üye ülkelerin temel çıkarları tarafından beklendiği gibi olmadığına dikkat çektiği bildirildi. İki ülke ve insanlar. Çin ve ABD’nin tarihten, dünyadan ve halktan sorumlu hissetmesi gerektiğini kaydeden Xi, iki ülkenin tüm dünyanın yararına sağlıklı ve istikrarlı büyüme için çaba gösterdiğini söyledi. Xi, Çin’in bağımsız bir barış dış politikası izlemeye kararlı olduğunu, her zaman meselelerin esasına ilişkin duruşunu ve konumunu belirlediğini ve anlaşmazlıkların diyalog ve istişare yoluyla barışçıl bir şekilde çözülmesini savunduğunu söyledi. Dünyanın tarihte önemli bir dönüm noktasında olduğuna dikkat çeken Xi, ülkelerin benzeri görülmemiş zorluklarla yüzleşmesi ve eşi görülmemiş fırsatları yakalaması gerektiğini belirtti.

“Çin ve ABD’nin başarısı birbirleri için bir tehdit değil, bir fırsattır.”

Çin-ABD ilişkilerinin, bir tarafın zaferinin diğerinin yenilgisi olduğu “sıfır toplamlı bir oyun” olmaması gerektiğini vurgulayan Xi, “Çin ve ABD’nin başarıları birbirleri için tehdit değil, fırsattır. . Dünya, iki ülkenin birlikte kalkınması ve gelişmesi için yeterince büyük.” “.

İki tarafın birbirinin iç ve dış politikalarını ve stratejik niyetlerini doğru bir şekilde kavraması gerektiğini kaydeden Xi, Çin ile ABD arasındaki etkileşimin “çatışma” ve “sıfır rekabet” ile değil, “diyalog” ve “kazanma” ile tanımlanması gerektiğini sözlerine ekledi. -kazan”. “. Kazanan işbirliği.

Çin, mevcut uluslararası düzeni değiştirmeye veya ABD’nin iç işlerine karışmaya çalışmıyor.

Çin, mevcut uluslararası düzeni değiştirmeye veya ABD’nin iç işlerine karışmaya çalışmıyor. ABD’ye meydan okumaya veya onun yerini almaya niyeti yok. Çin-ABD ilişkilerinin bir an önce yön ve ivme kaybetmeden doğru yolda ilerlemesi için iki taraf birbirine saygı duymalı, birlikte barış içinde yaşamalı, kazan-kazan işbirliğini sürdürmeli ve birlikte çalışmalıdır” dedi.

Tayvan sorunu

Tayvan meselesinin kökenine ve Çin’in ilkeli duruşuna değinen Xi, Tayvan meselesinin Çin’in temel çıkarlarının merkezinde yer aldığını, Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temelini oluşturduğunu ve aşılmaması gereken ilk kırmızı çizgi olduğunu vurguladı. Çin-Amerikan ilişkileri. Tayvan meselesinin Çin’in iç meselesi olduğunu söyleyen Xi, Çin halkının ve Çin ulusunun ortak arzusunun ulusal birleşmeyi sağlamak ve toprak bütünlüklerini korumak olduğunu sözlerine ekledi. Tayvan’ı Çin’den ayırmaya çalışanların Çin milletinin temel çıkarlarına tecavüz etmiş olacağını vurgulayan Xi, Çin halkının buna kesinlikle izin vermeyeceğini vurguladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın