medyauzmani.com
CASSANOVE: Ezilen bir toplum olarak bu birliği korumak bizim görevimiz – Haber Ajans

CASSANOVE: Ezilen bir toplum olarak bu birliği korumak bizim görevimiz

Ahıska Türkleri Evrensel Federasyonu (DATÜB) Başkanı Ziyaettin Kasanov, katliamın 78. yıl dönümü münasebetiyle yayınladığı mesajda, “Zulme uğrayan bir toplum olarak bu federasyona sahip çıkmak boynumuzun borcudur” dedi. Ahıska sürgünü.

DATÜB Başkanı Kasanov, sürgünde çok sayıda Ahıska Türkünün hayatını kaybettiğini belirttiği mektubunda, “14 Kasım 1944’te büyük bir felakete ve zulme maruz kaldık. Stalin’in emriyle tarihi vatanımız Ahıska’dan Orta Asya’ya sürüldük. sovyetler birliği lideri.sürgününün tek sebebi türk olmamızdır.insan şartlarından mahrum bırakılan ve yük vagonlarında sürgün edilen şeyhlerimizin çoğu soğuk,açlık ve diğer sebeplerden dolayı hayatını kaybetmiştir.hala, Sürgünde hayatını kaybeden şeyhlerimizin mezarları bile yoktu.Sürgünden sonra Kazakistan’da,Özbekistan’da,Kırgızistan’da kardeşlerimiz bize sahip çıktılar.Onların desteği olmasa halimiz daha kötü olacaktı.Biz hep beraberiz. Bunun için onlara minnettarız.Zulme ve sürgüne rahmet dimdik ayakta durabildik.Biz Ahıska Türkleri tarihte üç kez sürgüne gönderilmemize rağmen dilini,dinini,örf ve adetlerini kaybetmemiş kahraman bir toplumuz. ” .

DATÜB’ün Ahıska Türkleri gibi en önemli hedeflerinden birinin de tarihi vatan olan Gürcistan’ın Ahıska bölgesine geri dönüş hakkını elde etmek olduğunu ifade eden Kasanov, “Gürcistan devletinden talebimiz, sınır dışı edilen ailelerin Türkiye’ye dönmesine izin verilmesidir. koşulsuz iade Hem Avrupa Birliği nezdinde hem de diğer uluslararası forumlarda haklarımıza sahip çıkmak için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz ve bunun sonuçlarını da en kısa zamanda görmeye başlayacağız.

Kasanov, Ahıska Türklerinin saygın bir atmosfer içinde ve yaşadıkları ülkelerin kanunları ile birlik içinde yaşadıklarını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

Birçok zorluklarla oluşturduğumuz bu birlikteliği koruyarak değerlerimizi gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Gençlerimizin eğitimine çok önem veriyoruz. Her ailede eğitimli gençlerin olması şarttır. Ahıskalı gençlerin eğitimi için her türlü desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Toplum olarak eğitimli gençlere çok ihtiyacımız var. Gençler geleceğimizdir. Ezilen bir toplum olarak bu birliği korumak boynumuzun borcudur. Güçlü bir birlik olarak sorunlarımızı kolayca çözebiliriz. Gücümüz birliğimizdedir. Allah birliğimizi daim etsin. Bu duygu ve düşüncelerle 78 yıl önce sürgünde yaşamını yitiren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Allah milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın