medyauzmani.com
Büyükşehir GES’te ilk adım atıldı: Yıllık 350 milyon TL’lik elektrik maliyeti güneş tarafından karşılanacak – Haber Ajans

Büyükşehir GES’te ilk adım atıldı: Yıllık 350 milyon TL’lik elektrik maliyeti güneş tarafından karşılanacak

Türkiye’nin en büyük kamu yatırımlarından birini gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, bölgeye kurulacak 45 megavatlık CSP ile elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan işletme olacak.

Projenin en önemli parçası olan enerji nakil hatlarının inşaatına başlanan Başkent Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Ladik ilçesine kuracağımız santral, yaşayan herkes için harika bir proje olacak. Samsun’da yatırım olarak şehrimize dönecek” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir enerji projelerine büyük önem veriyor. Samsun’un Ladik ilçesi Büyükalan ilçesinde inşa edilecek 45 MW’lık güneş enerjisi santralinin ihale aşaması devam ederken, en önemli kısım olan güneş enerjisi santralinde üretilecek elektriği iletecek iletim hatlarının yapımı devam ediyor. Trafo Merkezi projesine başlandı. 21 kilometre uzunluğunda olacak olan iletim hattı için 121 direk kullanılacak. Bölgede yoğun çalışmalar devam ederken, iletim hattının bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Tüm elektrik tüketimi GES tarafından karşılanacak

Güneş enerjisi santrali Ladik’te Büyükalan Mahallesi’nde 675 dönüm arazi üzerine kurulacak. Türkiye’nin en büyük kamu yatırımlarından birine imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi, bölgeye kurulacak 45 megavatlık GES ile elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan işletme olacak. Ayrıca Sasuke Genel Müdürlüğü tarafından tüketilen elektriğin yüzde 45’i bu projeden sağlanacak.

Başkan Demir: Büyük bir proje olacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, GES projesini değerlendirirken “Bu çok önemli bir konu” dedi. Şu anda Türkiye’de nüfuslarına göre en yüksek elektrik faturasını ödeyen belediyelerden biriyiz. Yenilenebilir enerjilerden ürettiğimiz elektrik konusunda yasal olarak bakanlıkla mutabık kalıyoruz. Yani tükettiğimiz enerjinin aynısını üretip ulusal hatta verdiğimizde elektrik faturasını ödeyemeyeceğiz. Yılda 350 milyon liranın üzerinde elektrik faturası ödüyoruz. Peki bu ne anlama geliyor.. Yılda 350 milyonun üzerinde enerji üretirsek elektrik faturasını ödemeyiz.” Bu parayı her yıl yatırabileceğiz. Bu da Samsun’un geleceği için ek bir yatırım demek, kadınlar, gençler ve çocuklar Samsun’da yaşayan herkes için harika bir proje. Enerji nakil hatlarındaki çalışmalar projenin ilk adımı. En kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. GES istasyonunun inşaatına hemen ardından başlanacak. ihale süreci.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın