medyauzmani.com
Bu proje sayesinde kırsalda yaşayan 315 kadının hayatı kurtarıldı. – Haber Ajans

Bu proje sayesinde kırsalda yaşayan 315 kadının hayatı kurtarıldı.

Kastamonu’da uygulanan proje kapsamında 2000 kanser şüphesi bulunan 215 kadından 315’i tedavi edildi.

Kastamonu İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, kanserle mücadelede kendisine ulaşan kadın sayısını artırmak amacıyla ilçe ve köylerde yaşayan kadınların kanser taramasına daha fazla katılımı için yaklaşık 8 ay önce çalışma başlattı. Bu kapsamda, kent merkezinde kanser taraması yaptıran Aile Sağlığı Merkezi yöneticileri ve yetkilileri aracılığıyla, köy ve mahallelerde yaşayan kadınların kentteki tarihi ve turistik yerler hakkında belediye tarafından bilgilendirileceği açıklandı.

Belediye, özel idare, müftü ve kaymakamların desteğiyle İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Erken Kanser Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) kadınlar il merkezine getirilerek meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taraması yapılıyor. sonra seyahat programına kaydolun. Nasrallah Meydanı’nda tarihi, turistik ve dini mekanları ziyaret eden kadınlar, güvercinleri besleyen kadınlar. Proje kapsamında incelenen 2.215 kadından 315’i meme kanseri şüphesiyle tedavi edildi.

Kadınlarda en sık ölüm nedeni meme kanseri

Kastamonu İlçe Sağlık Müdürü Yüksel Kutlu, kanserin dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenleri listesinde ikinci sırada yer aldığını belirterek, 10 kişiden ikisinin kanserden öldüğünü söyledi.

Kastamonu’da kanser tarama projesi başlattıklarını belirten Kutlu, “Kanser dünyada ve ülkemizde kalp-damar hastalıklarından sonra mortalite açısından ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Meme kanseri en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Türkiye’de ve dünyada kadınlarda, Ülkemizde her yıl yaklaşık 25.000 kadına meme kanseri teşhisi konuyor.

“Kanser Tarama Projesi ile 2000 215 kadın tarandı”

Kastamonu Kanser Tarama Projesi ile 8 ayda 2 bin 215 kadının kanser taraması yapıldığını anlatan Kotlu, “Kastamonu Merkez İlçe’de merkez ilçe dahil 15 ilçede, 5 ilçede İnbolu ilçesinde tarama çalışmaları yapılıyor. Projemiz kapsamında yaş grubundaki kadınlar, bulundukları ilçelerden kaymakamlık veya belediye başkanlığınca uygun KETEM merkezlerine getirilerek muayene edilmektedir.Yemekler özel bölge müdürlükleri tarafından verilmektedir. Bundan sonra ilçe müftülüğünce koordineli olarak, rehberler eşliğinde ve İnpolu ilçesi ilçe idaresi tarafından koordineli olarak merkez ilçede tarihi, manevi ve kültürel değerlere sahip yerlere gezi organizasyonu Projeye hemşerilerimizden gelen yoğun talep sonucunda ilçemizde denetim sayısında önemli bir artış olmuştur.10 Mart 2022 tarihine kadar projeden 2.000 215 vatandaş faydalanmıştır. Kastamonu Valisi, İl Müftüsü, İl Özel İdaresi, Enpolo Kaymakamı, İnbolu Belediyesi ve tüm ilçe belediyelerimiz ile projede emeği geçen Valilerimize teşekkür ederiz” dedi. .

“İncelenen 215 2.000 kadından 315’i tedaviye başladı”

Kastamonu Kanser Tarama Projesi kapsamında taranan 2.215 kadından 315’inin kanser tanısı aldığını ve tedavilerine başladıklarını belirten Kotlu, “Proje kapsamında 2.215 kadın taraması gerçekleştirdik. İncelediğimiz kadınlardan 315’i hastaneye sevk edildi. burada yapılan tetkikler sonucu tedavisine başlandı.Sağlık Bakanlığı olarak tüm ilçelerimizde KETEM’lerin amacı toplum tabanındaki insanlara kanser taraması sunmaktır.Burada elde edeceğimiz sonuç kanseri erken teşhis etmektir. Sonuç olarak erken teşhis ile yaşam süresi ve sakatlık süresinde çeşitli kazanımlar elde etmek Ayrıca bilindiği gibi kanser zor bir tedavi sürecidir ve maliyeti çok yüksektir.Bunu erken teşhis ederek onların korunmasını sağlıyoruz. kanser tarama projesi ile 1.546 kadına rahim ağzı kanseri taraması yaptık.Şüpheli bulduğumuz 58 kadını daha yüksek bir merkeze sevk ettik.1.592 kişiye bağırsak kanseri taraması yapıldı, 89’u da kanser taramasından geçirildi. pozitif veya şüpheli bulundu Test edilen kadınların hiçbirinde herhangi bir semptom veya rahatsızlık yoktu. onun hastalığı.”

‘Kanser taraması yapılmalı’

Projeye katılan Elif Gül, Arraba ilçesine bağlı Bektor köyünden geldiğini belirterek, “Devletimizden, milletimizden ve doktorlarımızdan Allah razı olsun. Kansere baktılar, her yeri gösterdiler. Daha önce kanser taraması hakkında bir şey bilmiyorduk, o gün öğrendik.” Herkese tavsiye ederim. Kastamonu’ya çok gelirdim ama hiç ziyaret etme şansım olmadı.Proje sayesinde tanıdım. .

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın