medyauzmani.com
Biden ve Sheden arasında ilk doğrudan görüşme – Haber Ajans

Biden ve Sheden arasında ilk doğrudan görüşme

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Biden’ın Endonezya’da göreve başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze görüştü. Biden, “Kişisel olarak aramızdaki iletişim kanallarını açık tutmaya kararlıyım” derken, mevkidaşı Xi Jinping, “Toplantımız tüm dünyanın dikkatini çekiyor, dünya barışı için tüm ülkelerle çalışmamız gerekiyor. ”

ABD Başkanı Joe Biden ve meslektaşı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, G-20 zirvesinin yapılacağı Endonezya’nın Bali kentinde bir araya geldi. ABD Başkanı Biden’in göreve başlamasının ardından ilk kez bir araya gelen Biden ve Xi, el sıkışarak basın mensuplarına dostane bir fotoğraf verdi. Liderlerin maske takmadığı toplantının açılış konuşmasını yapan Biden, Çin ile ABD arasındaki çatışmadan kaçınmanın önemine vurgu yaparak, “Şahsen aramızdaki iletişim kanallarını açık tutmaya kararlıyım” dedi. Biden, iki ülkenin iklim değişikliği gibi küresel konularda birlikte çalışması gerektiğini belirterek, “Dünya iki ülke arasında ortak hareket bekliyor” dedi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, konuşmasına “Seni görmek güzel” diyerek başladı ve Biden ile 5 yıl önce Davos’ta görüştüklerini kaydetti. ABD Başkanı olarak göreve başladıktan sonra telefon görüşmeleri yaptıklarını ifade eden Xi Jinping, “Ancak yüz yüze görüşmemizin yerini hiçbir şey tutamaz ve bugün yüz yüze görüşüyoruz” dedi. Tecrübe kazanmaya işaret eden Çin cumhurbaşkanı, “Biz de dersler aldık. Tarih en iyi ders kitabı, bu yüzden tarihi bir ayna gibi görmeliyiz. Şu anda ABD-Çin ilişkileri bir aşamaya geldi ve bunu önemsiyoruz. Liderler olarak bunu önemsiyoruz. İki büyük ülke için doğru yolu çizmeliyiz Gelecekte ikili ilişkilerimiz için doğru yönü bulmalıyız Dünya, ABD ve Çin’in ikili ilişkileri iyi yönetmesini bekliyor Toplantımız tüm dünyanın ilgisini çekiyor. dünya barışı için tüm ülkelerle birlikte çalışmamız gerekiyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın