medyauzmani.com
Biden: (Çin ile ilişkiler) Yeni bir soğuk savaş olmayacağına yürekten inanıyorum.” – Haber Ajans

Biden: (Çin ile ilişkiler) Yeni bir soğuk savaş olmayacağına yürekten inanıyorum.”

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Yeni bir Soğuk Savaş olmayacağına kesinlikle inanıyorum” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Biden’ın Endonezya’nın Bali kentindeki G20 Liderler Zirvesi öncesinde göreve başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze görüştü. Üç saati aşkın görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Biden, Xi ile yaptığı görüşmeyi “açık ve samimi” olarak nitelendirerek, ABD’nin “tek Çin politikası”nın değişmediğini ve kararlı olduklarını vurguladı. böyle yap. Tayvan ile barışı korumak. Biden, ABD ve Çin’in küresel sorunları çözmek için birlikte çalışma konusunda anlaştıklarını belirtti. Görüşmede Rusya-Ukrayna savaşını da ele aldıklarını kaydeden Biden, ABD ve Çin’in nükleer savaşa karşı olduğunu yineledi. Biden, ABD ile Çin arasındaki rekabetin devam edeceğini vurguladı ve her iki ülkenin de bir “çatışma” aramadığını vurguladı.

“Yeni bir soğuk savaş olmayacağına yürekten inanıyorum”

Çin ile ABD arasında yeni bir soğuk savaş olmayacağını söyleyen Biden, “Yeni bir soğuk savaş olmayacağına kesinlikle inanıyorum. Çin’in yakın gelecekte Tayvan’ı işgal etme girişimi olduğunu düşünmüyorum. Çin’in söylediğini söyledi. Çin Devlet Başkanı Xi’nin sorunları barışçıl bir şekilde çözmek istediğini” ifade eden Biden, Çin Devlet Başkanı Xi’nin söylediklerini tam olarak anladığına olan güvenini dile getirerek, Xi’nin bazı konularda taviz vermeye istekli göründüğünü ve bunların “birbirlerine karşı çok açık” olduğunu kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’yı başından beri amaçladığı gibi işgal edemeyeceğinden eminim” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’nın Kherson kentinden çekilmesine değinen Biden, bunun Ukrayna için önemli bir zafer olduğunu belirterek, “Ukrayna halkının cesaretini, kararlılığını ve kabiliyetini övebilirim. İşlerin yavaşladığını göreceksiniz. Biraz kış aylarında biraz ama Rusya Ukrayna’yı baştan başlatacak, “Eminim istediği gibi işgal edemeyecek” dedi.

Çin, Kuzey Kore’yi durdurmalı

Kuzey Kore ile ilgili bir soruya yanıt olarak Biden, Çin’in Kuzey Kore’nin yeni bir nükleer silah denemesini önlemek için önlemler alması gerektiğini, ancak Çin’in Kuzey Kore’yi kontrol edebileceğinden tam olarak emin olmadığını söyledi. Kuzey Kore’nin herhangi bir yeni girişimi karşısında ABD’nin çeşitli tedbirler alacağını ifade eden Biden, söz konusu tedbirlerin “Çin’e yönelik” değil, Kuzey Kore’ye mesaj vermek için olacağını belirtti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın