medyauzmani.com
Başkentte off-road heyecanı – Haber Ajans

Başkentte off-road heyecanı

Hafta sonu heyecan ve heyecanın yüksek olduğu Ankara’nın Kahramankazan ilçesi, Türkiye’nin farklı bölgelerinden off-road araba sporları oyunlarına ev sahipliği yaptı. 7’den 70’e binlerce vatandaş, valilikteki eğitim ve spor kampı alanında hazırlanan parkurlarda gösteriye katılan araçları izleyerek saatlerce heyecan yaşadı.

Kahramankazan Belediyesi ve Kahramkazan Off-Road Club iş birliğiyle düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin farklı illerinden 25 adet dört çeker araç katıldı. Cumartesi akşamı ise Belediye Başkanı Serhat Oğuz’un işaretiyle davullar ve kornalar eşliğinde belediye önünden ayrılan araçlar kamp yaptıkları alana doğru yola çıktı. Burada kamp ateşi yakan Başkan Oğuz, off-road tutkunlarıyla vakit geçirdi ve ertesi gün yarışacak zorlu parkurları inceledi.

Pazar günü saat 12.00’de başlayan gösteriler heyecanlı dakikaların yanı sıra tehlikeli anlar da yaşadı. Geçit törenine katılan 25 araçtan bir kısmı traktör yardımıyla takılıp kaldıkları rayları geçmeyi başarırken, bir kısmı da parkuru tamamlayamadan yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Su ve çamur birikintileri, küçük tepeler, lastik bordürleri ve kaz ayakları ve hız parkurlarında yarışan araçlar, motor güçlerine ve lastik boyutlarına göre derecelendirilir. 1600’cc’den 5000cc’ye kadar değişen motor ömrüne sahip araçlar, S1, S2 ve S3 olmak üzere 3 farklı sınıfta yarıştı. Motor hacmi ve lastik boyutunun da dikkate alındığı yarışlarda, parkuru 3 etapta 4 dakikada tamamlayan araca madalya verildi. Güvenlik büyütmelerinin en üst düzeyde tutulduğu müsabakalarda, en ufak bir kural ihlalinde oyun durdurulur. Pistte çeşitli noktalarda güvenlik görevlilerinin hazır bulunduğu görkemli yarışlar Pazar günü saat 18.00’de sona erdi. Günün sonunda dereceye girenlere ödülleri takdim edilirken, tüm yarışmacılara Kahramankazan anısına bir plaket takdim edildi.

Kontrollü alanlarda off-road sporlarının önemine vurgu yapan Başkan Serhat Oğuz, her türlü sporu desteklediğini belirterek, “Sporun ve sporcunun başkenti her alanda Kahramankazan’dır.” Başkan Oğuz, yarış pistinde yaptığı konuşmada, iki hafta önce Kahramankazan’da modifiye araçları ve arazi pilotlarını ağırladıklarını belirtti:

“Gördüğünüz gibi Türkiye’nin farklı bölgelerinden bu spora gönül vermiş 40 pilotumuz ve araçlarımız bugün Kahramankazan’da gördüğünüz gibi binlerce hemşerimizin huzurunda bu sporu yapıyor. Kahramankazan belediyesi olarak şunlara dikkat edin.Tabi ki bu sporları yapanlar için riskleri var.Bu sporların güvenli alanlarda yapılmasını sağlamak için yerel yönetimler olarak üzerimize düşen sorumluluklar olduğuna inanıyoruz. insanların bu sporu yapmamaları için bu sporu yapabilecekleri düzgün yollar ve güvenli alanlar yapılması gerektiğine inanıyoruz.Bu hem günümüz off-road, modifiye araç drifti, hem de ralli için geçerlidir.Belediye olarak, bocce’den futbola, voleyboldan motor sporlarına kadar her türlü sporu elimizden geldiğince desteklemeye çalışıyoruz.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın