medyauzmani.com
Başkan Mesut Ergin’den öğrencilere tatilde etkinlik daveti – Haber Ajans

Başkan Mesut Ergin’den öğrencilere tatilde etkinlik daveti

Ayvalık Belediyesi tarafından yenilenen Zeytin ve Zeytinyağı Galerisi tatil boyunca tüm öğrenci ve ailelerin ziyaretine açıktır.

Ayvalık’ın en önemli ekonomik değerlerinden biri olan zeytin ve zeytinyağı üretimini tarihten günümüze yansıtan Ayvalık Belediyesi’ndeki Zeytin ve Zeytinyağı Galerisi, belediye ekipleri tarafından tamamen yenilenerek yeniden hizmete açıldı. Ziyaretçi. 17. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali’nin başında açılış kurdelesi kesilen müze, restore edilerek açıldığı günden bu yana ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Sergide Ayvalık’ta yüzyıllardır zeytincilik tarihinde kullanılan birçok malzeme var. Ayvalık’ın dünyaca ünlü zeytinyağı yolculuğunda geçmişe; Ziyaretçiler yüzlerce yıl öncesine ait antik fabrikalara ait zeytin sıkma ünitelerini, zeytin hasat aletlerini, zeytinyağı kaplarını, zeytinin ve zeytinyağının tarihi ile ilgili hemen hemen tüm araç ve gereçleri inceleme fırsatı buluyor. Galeride yer alan Feyza Hepçilingiyor Kitaplığı’nda da özenle seçilmiş birbirinden değerli kitaplar yer alıyor. Galeri önündeki yeşil alan, Parklar ve Bahçeler departmanı ekipleri tarafından peyzajı ve düzenlemesi yapılmış olup, güzel havalarda yazarların çimlerde keyif yapmalarını sağlamaktadır. Zeytin ve Zeytinyağı Galerisi’nde yer alan satış mağazasında ziyaretçiler, belediyeye ait zeytinliklerden toplanıp preslenen zeytinyağı, kooperatif mutfağında kadınların ürettiği yöresel yiyecekler ve vatandaşların mahalle evlerinde üretilen sabundan hasıra kadar değerli ürünleri topluyor. .

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin; “Tüm öğrencilerimizi Ayvalık’ın kalbindeki bu eşsiz mekanda geçmişten günümüze tüm zeytinyağı ve zeytinyağı serüvenine tanık olmaya davet ediyorum. Bu kültürel gezinin ardından Feyza Hepçilingirler kütüphanemizdeki değerli kitapları inceleyip okuyabilir ve hatta Ödevlerini burada yapacaklar” dedi.

Bir hafta tatil yapan öğrencileri önce müzeyi gezmeye ardından da kütüphanede ders çalışmaya davet eden Başkan Ergin, “İlimizdeki ilkokullardan liselere kadar eğitimde olan tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi davet ediyorum. Ara tatil zeytin fuarımıza.Zeytin ve zeytinyağı kültürünü gelecek nesillere anlatalım ve aktaralım. Burada okuyun ve onlardan bir kaynak olarak yararlanın. Ayvalık’ın göbeğindeki bu eşsiz yeri yenileyip bizleri tekrar ağırlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşayalım” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın