medyauzmani.com
Bakan Vakfı: “Sosyal Konut Projesine 2 Milyona Yakın Genç Başvuru Yaptı” – Haber Ajans

Bakan Vakfı: “Sosyal Konut Projesine 2 Milyona Yakın Genç Başvuru Yaptı”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesine yaklaşık 2 milyon gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Doğru Kent Buluşmaları” programı Ömer Halisdemir Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin tüm illerinde gerçekleştirilecek organizasyonun Samsun programı; Merkez ve 17 ilçede yoğun katılımla gerçekleştirildi. Toplantıda Bakanlar Vakfı, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak Samsun’da bugüne kadar 4 bin 400 konuttan oluşan sosyal konut projesine 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyledi.

“2023’te afet sonrası evlerine girmeyen vatandaş kalmayacak.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2023 yılında son afetlerde evini kaybeden tüm vatandaşların yeni yapılan evlerine gireceğini belirterek, “Vatandaşlarımızın tüm afetlerde yanında olduk. İlgililer hemen afet bölgesine gitti ve Vatandaşın yaralarını sardık Hüzünlüyken yeni şehirler ve yaşam alanları inşa etmek için hedef koyduk Antalya’da üçüncü gün yangın çıktı ve konut yapmak için çalışmalara başladık.Vatandaşlara verdiğimiz sözleri yerine getirdik Tüm afetlerde bu anlamda Kastamonu Sinop’ta sel sonrası dükkanları teslim ettik Bozkurt ve APANA gibi bölgelerde inşaat çalışmaları devam ediyor 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun, Kastamonu, Antalya’daki afetlerden sonra ve Muğla’da evine girmeyen kalmayacak. Bitirip tüm evlerini teslim edeceğiz. Birçoğunun evini teslim ettik.”

Sosyal konut projesine yaklaşık 2 milyon genç başvurdu.

Gençlerin sosyal konut projesine ilgisinden bahseden Bakan Murat Kurum, “Projede karmaşık bir şey yok, 5 milyon talepten anlıyoruz ki kafa karışıklığı yok. “Gençler nasıl alacak?” Gençlerimiz verdi. en net cevap 2 milyona yakın talep vererek yani burada hiç tereddüt yok.Toplumun tüm kesimleri ve gelir grupları için bir proje duyuruyoruz.Bir insan asgari ücretle çalışsa bile 10 yıl faizsiz araziye girdiğini düşünün. Asgari ücret olsa dahi haneye giren tek gelir 1200 lira Türk lirası sabit ödeme olacaktır.Bu rakam hiçbir şekilde değişmeyecektir.Dolayısıyla bu gelir kategorileri kendilerine ve kendilerine uygun proje ile uygulanacaktır. Memur maaşlarındaki artışa göre konut ödemeleri artacak.Ancak geçen yıl memurlarımıza yüzde 80’e yakın, borçlu 1.170.000 kardeşimize yüzde 25 zam yaptık.Diğer gelirleri yüzde 80 artarken, borçlarını yüzde 25 artırdık, milletimizin her zaman yanında olduk. Sosyal durum ve barınma ihtiyacına ilişkin bir anlayışın karşılanması çerçevesinde projenin amacını şimdiden hayata geçirin. Milletimiz şimdiden büyük bir özgüven gösterdi.”

“Kiralar ve konut fiyatları düşüyor”

Binaların dikildiğini, konut fiyatlarının ve kiraların yükseldiğini kaydeden bakan, “Kiralar ve konut fiyatları düşüyor. Samsun’a bakın, fiyatlar düşüyor. Nasıl düşüyor? Sosyal konut ve kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca grubumuz tarafından belirlenen düzenlemelere uygun olarak yüzde 25’lik bir kısıtlama getirildi, biz de bunu düşünerek ihtiyaçlara göre hareket ettik ve etmeye de devam ediyoruz.”

Sosyal konut projesinden yararlanan vatandaşlara ödemeye nasıl başlayacaklarına ilişkin bir soruya Murat Kurum, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşme ile başlıyor. Bunun güzel bir örneğini yaşıyoruz. Bugün Samsun’da Atakum ve Canik’te sosyal konut sözleşmesi imzalanmadı. Tarladaki sıkıntılardan dolayı. Kıran Mahallesi’nde ev alacaklar. 2 ay ikamet ve 3 ay sonra tamamlanır.Etap tamamlanmış olur.Sizin alıp evinize girmeye yaklaştığınızda sözleşme tamamlanmış olur.Yani biz hep vatandaşlarımızın menfaati için çalıştık. “

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın