medyauzmani.com
Bakan Kirishi, tüm çiftçileri ilgilendiren “izin vermeyeceğiz” dedi. – Haber Ajans

Bakan Kirishi, tüm çiftçileri ilgilendiren “izin vermeyeceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Un, yağ ve şeker üretimine büyük önem verdiklerini belirten Vahit Krishi, tarla sahiplerinin istediklerini yetiştirme devrinin kapandığını söyledi. Sözleşmeli üretim modelinin başladığını duyuran Krishi, “Bu yıl patates ve soğan pahalı, hepimiz patates ve soğan yükleyelim. Artık böyle bir uygulamaya izin vermeyeceğiz” dedi. dedi.

Ticaret Borsası için Edirne’de tarım sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Dr. Vahit Kreishi’den önemli açıklamalar yapıldı. Bakan Kirichi, Türkiye’de artan sayıda sakin ve turist olduğuna değinerek, gıdanın önemine dikkat çekti. Bakan Kirishi, üretimde planlamanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Tarlanız var, istediğinizi dikme dönemi bitecek” dedi. Toprak ortamına, iklim yapısına ve bölge planlamasına göre üretim planlaması yaparak kamudan izin alan bir ürün profili oluşturacağız. Önceliğimiz un, yağ ve şeker. Un tanelerini, yağ için yağlı tohumları ve şeker için şeker pancarını kastediyoruz.

Sözleşmeli üretim modeli Meclis’e sunulacak

Bakan Kirishi, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bir diğer önemli konu da fason üretim. Bu yıl patates ve soğan maliyeti, hepimiz patates ve soğana ücret verelim. Artık böyle bir uygulamaya izin vermeyeceğiz. şeker pancarında uygulanan modelin ötesine geçen bir model. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve milletvekillerimizin beğenisine sunuyoruz. Sözleşmeli model olmazsa olmaz koşuldur.”

Üretim için boş arazi kullanılacak

Bakan Kirishi, iki yılı aşkın süredir boş kalan arazilerin tarımsal faaliyetlerde kullanılması için yeni bir projeyi hayata geçireceklerini belirterek, “Daha fazlası için boş kalan arazilerde ‘mülkiyet hakkı ve intifa hakkını’ ayıracağız. Mülke dokunamayız, anayasal bir hak ama biz tarımda çalışanlara kiralayacağız, arazi boş kalmasın, kirasını da halka ödeyeceğiz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın