medyauzmani.com
Bakan Kirişçi, tahıl şeridinden 442 gemi geçti. – Haber Ajans

Bakan Kirişçi, tahıl şeridinden 442 gemi geçti.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan gıda krizini ortadan kaldıran ve Türkiye’nin yoğun çabalarıyla hayata geçirilen “tahıl koridoru” projesine ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Prof.D. Dr. Vahit Kirişçi, dün itibarıyla hububat hattından 442 gemi geçtiğini belirtti.

Edirne’de tarım sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Dr. Vahit Kirişçi, tahıl koridoru ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dün itibarıyla Tahıl Geçiş Hattı’ndan 442 geminin geçtiğini kaydeden Bakan Kirishi, bu gemilerle Ukrayna’dan tahıl ve diğer gıda ürünlerinin çıkarıldığını belirtti.

Bakan Kirishi, Ukrayna’dan çıkarılan tahıl ve gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 60’ının Avrupa’ya, yüzde 21,5’inin Asya’ya, yüzde 13’ünün Afrika’ya ve yüzde 6’sının Ortadoğu’ya gittiğini söyledi. Gönderildiği açıklandı.

Hububat ve diğer gıda ürünlerinin Birleşmiş Milletler listesindeki acil ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştığını doğrulayan Bakan Kirichi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir toplantı düzenlediğini ve yeni bir uygulamanın hayata geçirilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bakan Kreishi’nin Türkiye’de tarımla ilgili açıklamaları devam ediyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın