medyauzmani.com
Aziz Nesini’nin eserleri Esenyurt’ta sergilenecek – Haber Ajans

Aziz Nesini’nin eserleri Esenyurt’ta sergilenecek

Esenyurt Belediye Tiyatrosu, 15 Kasım’da Aziz Nesin’in eserlerini sergileyecek. Seyirci, Aziz Nesin’in yazdığı “Bir Adamın Başında Üzüntünün Üç Sesi” ve “Yaşasın Kavunichi” gibi eserlerle buluşacak.

En güzel oyunları başarılı kadrosuyla buluşturan Esenyurt Belediye Tiyatrosu, 15 Kasım’da Aziz Nesin’in eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sanat faaliyetlerini her geçen gün artıran Esenyurt Belediye Tiyatrosu, 15 Kasım’da Shahid Erol Kültür Merkezi’nde perdelerini açacak. Aziz Nesin’in kaleme aldığı “İnsan Başında Üzüntünün Üç Sesi”, “Yaşasın Kavunici” ve “Sen Gaara Değilsin” adlı eserler, başrol oyuncusu Aitken Özen yönetiminde tiyatroseverlerle buluşacak. “Azizler Bize Kaldı” üçlemesi ile yer alacak olan oyun, izleyenleri hem güldürecek hem hüzünlendirecek hem de düşündürecek. Toplumsal sorunlara eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşılan oyunlarda sanatseverler yönetmen Aitken Özen’in deyimiyle “hayata karşı çoğalacaklar”.

Deneyimlerimizi gözden geçireceğiz.

Esenyurt Belediye Tiyatrosu müdürü Aitken Özen, oyunlarda bireyin ve toplumun genel ahlaki değerlerine ve ölüm duygusuna vurgu yapıldığını belirterek, “Bu acımasız zalim dünyada, karmaşık yanlış anlaşılma, yalnızlık ve zamanın kamçısı tarafından ezilen insanların acizliği, Aziz’in yazdığı absürt tiyatronun hikayesidir, soyut olarak kendi dilinde unutun, biz de onun kıyılarıyla ilgili bir oyun olarak sunalım.Oyun bize eleştirel bir bakış açısı kazandıracaktır. Kendimizi, hayatı ve yaşadıklarımızı yeniden gözden geçireceğiz yani hayata karşı bizi çoğaltacak.Sanatın asli işlevi budur dedi.

“Biz iki yarım küreyiz”

Seyircilere seslenen tiyatro oyuncusu Özen, “Onsuz tiyatro ve sanatın bir anlamı yok. Onlar için yapıyoruz. Onlarsız yaşayamayız, bizi var eden onlar, bir kürenin iki yarısı gibi. yarıda durun, gelsinler ve bir yarıyı doldursunlar.”

Umut Şehri’ni Sanatla Kucaklamak

Aitekin Özen, sanata ve sanatçılara verdiği destekten dolayı Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’a teşekkür ederek, “Esenyurt, yüz ülkeden insanın buluştuğu küresel bir alan. Bu kültürleri bir arada tutmak, memnun etmek ya da yaşatmak çok zordur. Yedi ilçede yapamıyoruz, bu yüzden belediye başkanının işi çok zor. “Umut Şehri” adında bir sloganı var. Umut’un sanatı kucaklamak istediği yer burasıdır. kurşun sanat. Sanat, geleceği içeren ve geleceği anlatan bir olgudur. Belediye başkanımıza çok teşekkür ederiz. Bizimle ilgilendi, her şeyle ilgilendi, her fırsatı sağladı. Umudumuz seyircimizle birlikte ilerlemek” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın