medyauzmani.com
Antalya’da deprem manevralarından birinde yemek yerken kız öğrenciler gördüm. – Haber Ajans

Antalya’da deprem manevralarından birinde yemek yerken kız öğrenciler gördüm.

Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Düş, Tuzak, Tut’ tatbikatı saat 18:57’yi gösterdiğinde Antalya’da gerçekleştirildi. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, protokol üyeleriyle birlikte KYK kız öğrenci yurdunda öğrencilerle tatbikat yaparken, bazı vatandaşlar Antalya sokaklarında yapılan anonslara duyarsız kaldı.

12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıl dönümü münasebetiyle Türkiye genelinde saat 18:57’yi gösterdiğinde “Aşağı Tut, Bekle” tatbikatı gerçekleştirildi. Ülke genelinde cami ve belediye telefonu, televizyon, radyo ve hoparlörlerden yapılan duyuruda, “AFAD’ın tatbikat bilgileri bu. Şu anda ülke genelinde ani deprem tatbikatı yapılıyor.” Kız öğrenci yurdunda, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Gençlik ve Spor Müdürü Yavuz Gürhan, protokol üyeleri ve diğer öğrencilerin katılımıyla tatbikat yapıldı.

Vali Yazıcı önce AFAD, AKUT, İtfaiye, Kızılay, Polis ve Jandarma ekiplerinin kurduğu stantları gezdi, ardından Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Elmalılı Hamdi Yazır kız öğrenci yurduna geldi. Burada öğrencilerle yemek yerken saatler 18:57’yi gösterince SMS ve anons yoluyla bilgilendirme yapıldı. Önce Vali Yazığı, protokol üyeleri ve kız öğrenciler masaların yanına çöktü, ardından masaları kapatıp masalara yapıştı. Antrenman anonsla sona erdi. Tatbikatın ardından açıklama yapan Vali Yazıcı, tatbikatın ülke genelinde 12 Kasım Düzce depremini anmak ve farkındalık yaratmak amacıyla yapıldığını söyledi. Tatbikata yemek yerken tanık olduklarını söyleyen Yazcı, “Çarpma, kapatma, durma tatbikatıydı. Farkındalık yaratmak için her yerde özel binalarda, evlerde ve toplu alanlarda deprem anında basit ama gerekli davranışlar hatırlatıldı. Türkiye’nin bir parçası ve her yerde”.

12 Kasım Düzce depreminin kendisi için çok üzücü olduğunu doğrulayan Vali Ersin Yazıcı, “12 Kasım Düzce depreminde yakınlarını kaybeden biri olarak depremin ne gibi etkileri olduğunu çok iyi biliyorum. bir çok yakınımın travması geçmiyor bu yüzden binalarımızın depreme dayanıklı olması ve mümkün olduğunca az hasar görmesi gerektiğine eminim. ülkemiz bir deprem ülkesidir, hazırlıklı olmalıyız. an ve deprem sonrası için hazırlıklı olun ve tüm halkımızın duyarlı olması için tatbikatlarımızı yapmaya devam edeceğiz.Biz bu tatbikata akşam yemeği yerken düştük Öğrencilerimiz bugün 18.57’de.”

Öte yandan Antalya sokakları cami ve belediye hoparlörlerinden yapılan tatbikatların anonslarına duyarsız kaldı. Şehrin en işlek caddelerinden biri olan Güllük Caddesi’nde duyuru anında vatandaşların tepki göstermediği ve normal hayatlarına devam ettiği görüldü.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın