medyauzmani.com
Akciğer kanseri için tamamlayıcı tedaviler açıklandı – Haber Ajans

Akciğer kanseri için tamamlayıcı tedaviler açıklandı

Sanko Üniversite Hastanesi ve New Life Hematoloji ve Onkoloji Hasta Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle “Akciğer Kanserinde Tamamlayıcı Tedaviler” programı düzenlendi.

1-30 Kasım tarihleri ​​arasında Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı münasebetiyle Sanko Üniversite Hastanesi Anadolu Hastanesi toplantı salonunda gerçekleştirilen programda konuşan Prof. Dr. Albaili, Kasım ayının Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlendiğini ve sağlıklı bir toplum yaratmada öncülük etmesi amaçlandığını söyledi. “Akciğer kanseri, ülkemizde ve dünyada en çok can kaybına neden olan bir organ kanseridir. Prof. Dr. Al-Baili, amacın toplumu kanser faktörleri konusunda eğitmek, risk altındaki grupları tespit etmek olduğunu söyledi. , ve en önemlisi erken teşhis konusunda bireyleri eğitmek ve bu doğrultuda çeşitli faaliyetlerde bulunmak.

Başta kanser olmak üzere akciğer sağlığının tanısında bireyin şikayetlerini iyi değerlendirmenin ve olağandışı bulguları doğru ve zamanında tespit etmenin çok önemli olduğunu vurguladı. Dr. Al Bailey, “Bu değişiklikler hafife alınmamalı ve bir uzmana danışılmalı ve gerekli değerlendirme fırsatı verilmelidir.” Dedi. Günümüzde laboratuvar ve radyolojik yöntemlerin olağanüstü gelişimine paralel olarak erken teşhis olanaklarının çok arttığını kaydeden Prof. Dr. El-Baili sözlerine şöyle devam etti:

Ayrıca non-invaziv endoskopik yöntemler ve girişimsel işlemler kullanılarak kısa sürede tam ve doğru tanı konulabilmektedir. Onkolojik tedavi yöntemleri, özellikle cerrahi yöntemler her geçen gün ilerlemekte ve genetik yöntemler de dahil olmak üzere kişiye özel tedavi yöntemleri ile uzun süreli sağkalım sağlanabilmektedir. Teknolojinin imkanları geliştikçe daha güvenli, hastanın rahatını hedefleyen kısa süreli müdahaleler cerrahi olarak yapılabilmektedir. Bütün bunları bünyesinde barındıran bir hastane olarak insanımızın ciğerlerinin sağlığı için çalışıyoruz. Kansersiz günler dileğiyle, sevgi ve sağlıkla kalın.”

Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dahiliye Anabilim Dalı, Tıbbi Onkoloji Anabilim Dalı, Öğretim Üyesi ve Yeni Hematoloji ve Onkoloji Hastalarının Bakımı ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı. Dr. Öte yandan Mustafa Yıldırım, akciğer kanserinin tedavi edilebilen bir kanser türü olduğunu vurguladı. A.D. doğruladı. Dr. “Kanserden korkmamak, gecikmeden korkmak gerekir” diyen Yıldırım, “Kanser tedavisinde ekibin doğru dizayn edilmesi tedavide büyük rol oynuyor.

Sanko Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde hem özel ekipman hem de ekipman açısından her türlü imkana sahip olduklarının bildirildiğini aktaran Prof. Dr. Yıldırım, “Onkoloji Bölümümüzdeki uzman kadromuz ve destek ekibimiz sayesinde hastalarımızı tekrar sağlığına kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz.”

Kanser hastaları için zamanında teşhisin önemi

Sanko Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Tüm kanserlerde olduğu gibi akciğer kanserinde de doğru ve zamanında teşhisin çok önemli olduğunu belirten Öğretmen Üye Nevhiz Gündoğdu, “Sigara içiyorsanız, balgam artışı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetleriniz varsa doktorunuza başvurabilirsiniz. gecikmeden doktor.” dedi. Öğretmen Üye Gündoğdu, şu süreci anlattı:

“Bronkoskopi dediğimiz işlemlerle biyopsi alınıp tanı doğrulandıktan sonra onkolog ve göğüs cerrahisi ile birlikte hastanın tedavi planını oluşturuyoruz. Bu planlamaya göre hastamıza cerrahi veya onkolojik tedavi uygulanıyor. Göğüs hastalıkları bölümü olarak bizler öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlerin yanı sıra hastalık teşhisinde de hastaya klinik destek sağlamak.”

kanser ve beslenme

Sanko Üniversitesi Hastanesi Onkoloji ve Hematoloji Anabilim Dalı Diyetisyeni Sina Eric, kanser teşhisi konulduğunda akla ilk olarak kanserin nasıl yenileceği sorusunun geldiğini kaydetti. Eric, kanser ve beslenme konusunda şu noktalara dikkat çekerek, “Kanserle mücadelede ilk adım, evresini ve tedavi yöntemlerini belirlemek, ikinci ve en önemli adım ise tedavi gören kişinin bireysel çabalarıdır” dedi:

“Kanser tedavisinin beklendiği gibi ilerlemesi için yeterli ve dengeli beslenmenize dikkat etmenizde fayda var. Kanser öncesi diyetinizin aksine protein ve kalori yönünden zengin gıdaların tüketimine dikkat edebilirsiniz. Tıbbi beslenme önerilir. akciğer kanseri tedavisinin yan etkilerine dayanmak ve tedaviyi zorlaştıran durumlardan kaçınmak Yorgunluk gibi.Tedavi sırasında fitoterapinin önerilmediğini unutmamalıyız bu yüzden bilimin ışığında tutulmalıdır.Hastalığımızın tek tedavisi bireysel çabalarımız, bilimimiz ve sevgimiz.”

Akciğer kanseri ile savaşır

Toplantıda akciğer kanseri hastaları da hikayelerini paylaştı. Serbest muhasebeci/bağımsız denetçi mali müşaviri Tekken Bechkiner (56), yaklaşık bir yıl süren operasyon ve tedavi sürecinin ardından değerlerinin normale döndüğünü belirterek, duygularını şu şekilde paylaştı:

“Bu dönem bazılarımıza kısa ya da uzun gelebilir, belki de kısa bir hikaye olarak alınabilir. Bu hastalığın üstesinden gelmede en önemli etken ailenin ve çok değerli hocalarımız Prof. Dr. Levent Elbaili’nin desteğidir. Opr. Dr. İbrahim Nacak, Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, Prof. Dr. Özlem Nuray Sefer, Onkoloji Bölümü destek ekibinin ve Sanko Üniversitesi Hastanesi’nin tüm personelinin tarifsiz yakın ilgisidir.”

Ev hanımı Karaja (52 yaşında) samimi ortamda mutluluğunu dile getirerek, “İlk kemoterapimi almak için geldiğim Sanko Üniversite Hastanesi’nde samimiyet ve samimiyetle karşılandım ve kendimi hasta değil misafir gibi hissettim” dedi. Gördüğü yoğun ilgiden dolayı hastanede ağrısını unuttuğunu kaydeden Karaca, “Dr.Mustafa Yıldırım ve yardımcısı. onkoloji bölümü personeli, kan alma bölümü personeli ve bölüm destek ekibi Onkoloji.Bugün için çok minnettarım, böyle güzel bir ekiple tanıştım.” Emekli Muhammed Khairy Ashki (64 yaşında), 2017 yılında akciğer kanserine yakalandığını ve çeşitli aşamalardan geçerek tedavisine devam ettiğini ifade etti.

“Bu süreçte kanser olduğumu asla kabul etmedim, hastalanmaktan hiç korkmadım, gripmiş gibi geçirmeye çalıştım. Normal hayatıma devam ettim. Yatağa kapanıp kalmayı düşünmedim. “dedi İçki.

“Burada büyük bir ailem var. Doktorum Prof. Dr. Mustafa Yıldırım Asistanım. Dr. Özlem Nuray Sefer, beslenme uzmanım Sina Eric, psikiyatristim Cobra Demirxen, fizyoterapistim Mürşide Mantar ve tüm personelim ile işbirliği içinde mutlak Bu hastalığı yeneceğime inancım var. Bir hastalığı yenmek istiyorsan önce kendine inanmalısın. İnanmazsan ne ilaç ne de tedavi yeterince işe yaramaz.”

Opr. Sanko Üniversite Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan programa. Dr. Hastalar, yakınları ve idari personel de İbrahim Nacak tarafından katıldı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın