https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ahlamour Köşkü: Tarih, Mimari, Konum ve Giriş Ücreti - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Ahlamour Köşkü: Tarih, Mimari, Konum ve Giriş Ücreti

Ahlamour Köşkü: Tarih, Mimari, Konum ve Giriş Ücreti

Osmanlı döneminin en önemli tarihi yapılarından biri olan Ihlamur Kasrı, Nişantaşı ile Beşiktaş arasındaki vadide yer alan Ihlamur Mesire Yeri’ndeki kasırdır. Abd al-Majid, Ermeni mimar Nigogus Balyan’a burada “Tören Sarayı” ve “Mayet Sarayı” adlı iki kanat inşa etmesini emretti. Marasem Sarayı gerçek Ihlamur Kasrı’dır. Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli tarihi sembollerinden biri olan bu yer hakkında bilmeniz gerekenleri anlattık.

Bu içeriği de beğenebilirsin: “Buckingham Sarayı, Kraliyet Konutu ve Resmi Hükümet Konağı Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek”

Ahlamour Köşkü’nün tarihi

Bu tarihi yer eskiden bir mesire yeriydi. İçinden Volya Deresi akıyordu ve çınar ve ıhlamur ağaçlarıyla kaplıydı. Vadinin koğuşların bulunduğu ilk bölümü çok eskiden Hacı Hüseyin Ağa’ya aitmiş. Ancak bir süre sonra burası devlet hazinesine dahil edilerek padişahın özel bahçesine dönüştürülmüştür. İkinci bölümde ise üçüncü Sultan Yıldız’a doğru yükseliyor. Selim ve ikinci padişah. Mahmud okçuluk yarışmaları düzenlerdi. Padişahların su dolu testilere yaptıkları atışların mesafeleri ve tarihleri ​​buradaki taşların üzerine yazılmıştır. Sultan Abdülmecid zamanında vadinin üçüncü kısmı kurulmuş ve bu kısım ağaçlandırılmıştır. Daha sonra Sultan Abdülmecid 1849-1855 yılları arasında bu bölüme iki kanat yaptırmıştır.

Sultan Abdülaziz döneminde bu parkta çeşitli güreşler ve güreş müsabakaları yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda burası padişahların ve ailelerinin ziyaret ve dinlenme yeri olmuştur. Bu köşk 1951 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstanbul Belediyesi’ne bağışlanmıştır. 1985 yılında bu köşkler müze saray olarak ziyarete açılmıştır.

Bu içeriğimize de bakmak isteyebilirsiniz: “Hafta Sonu Aktivitesi Meraklılarına Müzekart İle İstanbul’da Gezilecek 11 Yer”

Ahlamour kanadı binası

Ihlamur Süiti

Marasem Sarayı’nın giriş holü ve bu salonun iki yanında yer alan birer oda dikkat çekmektedir. Ön cephedeki merdivenler Barok çizgiler taşımaktadır. Ayrıca ilginç yazıtlar sarayın görünümünü eşsiz kılmaktadır. 19. yüzyılda Osmanlı saraylarında kullanılan Batılı motifler, köşkün iç süslemelerinde de görülmektedir. Ayrıca tek katlı dikdörtgen köşk kesme taştan yüksek bir tonoz üzerine inşa edilmiştir.

Palais Maiette ise çok daha sade bir yapı. Bu iki katlı binanın girişinde iki kollu bir merdiven vardır. Girişin ortasında bir koridor ve bir merdiven vardır. Ayrıca dört köşe oda bulunmaktadır.

Bu içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz: “İstanbul’un Gizli Hazinesi Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler”

Dream Suite nerede bulunur ve nasıl gidilir?

Tarihi bina

Bu tarihi mekan, İstanbul’da Beşiktaş ile Nişantaşı arasındaki vadide yer almaktadır. İstanbul’un merkezinde yer aldığını söylemek yanlış olmaz. Ahlamour Suite’e nasıl gidilir?

Ahlamour Köşkü’ne toplu taşıma:

 • 129 ton
 • 26A
 • 26b
 • 27E
 • 29C
 • 29D
 • 36 litre
 • 41 e
 • M2
 • M7
 • D31
 • SRY14
 • SRY16

Tebük: Teşvikiye, Nişantaşı Ihlamur Yolu Sk., 34357 Şişli / İstanbul
Telefon: (0212) 259 50 86

Google Haritalar’daki konum bilgileri

Dream Suite’e giriş ücretli mi?

Tarihi bina

Ihlamur Kasrı’na giriş ücretlidir. Ancak kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre indirim uygulanmaktadır. Ihlamur Kasrı’nın güncel giriş ücretleri şu şekildedir:

 • Yurtiçi ziyaretçi bilet fiyatı: 25 tl
 • Yabancı ziyaretçi bilet fiyatı: 60 tl
 • İndirimli bilet fiyatı: 10 tl
 • Park bileti fiyatı: 10 tl

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın