medyauzmani.com
Ahlakın yazılı olduğu Ahıska Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti devletine minnettardır. – Haber Ajans

Ahlakın yazılı olduğu Ahıska Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti devletine minnettardır.

Bitlis’in Ahlat bölgesinde yaşayan Ahlat Türkleri, aradan yıllar geçmesine rağmen sürgünlerini unutamıyorlar. 78 yıl önce yurtlarından sürülen Ahlat Türkleri, yerleştikleri Bitlis’in Ahlat ilçesinde huzur içinde yaşamlarını sürdürüyorlar.

Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği, Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yaşayan on binlerce Ahıska Türkünü “sınır güvenliğini tehdit ettikleri” gerekçesiyle 14 Kasım 1944’te sürgüne gönderdi. 2016 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ukrayna’daki savaş bölgesinden Türkiye’ye getirilen ve Ahlat’a yerleşen 72 Ahıska ailesi, o gün yaşadıkları acı ve sıkıntıları bir türlü unutamıyorlar. onlarda dahildi. sürgün. Ahlat’taki Ahlat Türkleri, sürgünleri sırasında çok acı çektiklerini anlatarak, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve onları kucaklayan Ahlat halkına teşekkür etti. Henüz 4 yaşındayken ailesiyle birlikte sürgüne gönderilen 82 yaşındaki 10 çocuk annesi Simizar Mehmetoğlu, yaşadıkları zorlukları anlattı. Sürgün yıllarında aç ve susuz kaldıklarını söyleyen Mehmetoğlu, “Aç ve susuzduk. Küçük kardeşim 40 yaşında öldü. Biz evsizdik. Annemle babamı alıp askere gittiler. Çocuktum. vietnam savaşı zamanları biz iki erkek bir kızız annem evsiz 40 yıl özbekistan’da yaşadık çok acılar çektik vagonlarda da zorlu yolculuklar yaptık çok açlık ve susuzluk çektik onlar Özbekistan’da ahırlara bıraktı Kapılar açıktı kar ve soğuk vardı Ortada soba bıraktılar kamp ateşi ile ısınıyorduk Samandaydık Çok mahrumiyet ve eziyet çektik .Ben o zaman 4-5 yaşlarındaydım.Bunu gördük.Allah Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun.Allah düşmanın gözünden sakının dedi.

“Türkiye’ye geldikten sonra insan gibi yaşadık” –

Enver Aydın, “Özbekistan’da doğup büyüdüm. Oradan 22 yaşındaydım sürgüne gönderildik. Anne babamız Gürcistan’dan sürgün edildi. Sürgünde ömrümüzü böyle geçiriyoruz. Allah böyle bir sürgün nasip etmez. Sonra ukraynaya gittik 27 sene ukrayna’da yaşadık 2016’da türkiyeye geldik çok şükür iyi karşılandık allah başta başkanımız olmak üzere tüm ekibinden razı olsun burda iyiyiz çok şükür Yönetmek bize iyi geliyor.Ukrayna’da akrabalarımız var onların da gelmesini istiyoruz.Sürgün yıllarında atalarımızı vagonlardan çıkardılar.Bu dönemde kayıplar ve ölümler olduğunu duyduk.Yaşadık. Özbekistan sürgünü.Rusya ve Ukrayna bizi kabul etti.Ama Türkiye’ye geldikten sonra burada nasıl insan olunur onu gördüm.Başka hiçbir yerde görmedim.Başkanımızdan Allah razı olsun.Onun sayesinde buradayız.Biz diğer akrabalarımız da gelirse daha mutlu oluruz Ve bizim gibi kardeşini kaybeden bir gün ağlar, annesini kaybeden 40 gün ağlar, vatanını kaybederse ömrü boyunca ağlarsa Allah da bize bakmamıza yardım etti. vatanımız.

Halim Kivan, “Allah’a hamdolsun Türkiye’ye geldik. Namazlarımızı kılıyoruz, ezanı duyuyoruz. Tarlalarda çalışıyoruz. Ve başkanımız bize bu nimetleri verdi – Allah ondan razı olsun -. Bir ekmeğimiz olsa da buraya geldik çok şükür” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın