https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Afrika’daki geleneksel evlerden esinlenerek enfes mozaikler yaratan sanatçı - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » Afrika’daki geleneksel evlerden esinlenerek enfes mozaikler yaratan sanatçı

Afrika’daki geleneksel evlerden esinlenerek enfes mozaikler yaratan sanatçı

İlham birçok sanatçı için çok önemli bir kavramdır. Charis Tsevis, ilhamı konusunda titiz olan bir sanatçıdır. 1967 yılında Yunanistan’ın başkenti Atina’da dünyaya gelen sanatçı, etkileyici mozaik çalışmalarıyla tanınıyor. Zaman zaman dünyanın önde gelen markaları için eserler üreten sanatçı, mozaik sanatında kullanılan geleneksel malzemelerin olanaklarından da eserlerinde sonuna kadar yararlanıyor. Ancak Tsevis’i diğer birçok sanatçıdan ayıran şey, yalnızca yıllar içinde geliştirdiği ve tamamen benzersiz hale getirdiği sanatsal tarzı değildir. Yunan sanatçı, çok ilginç ilham kaynaklarıyla da diğer sanatçılardan ayrılıyor.

Sanatçının eserlerinde sıklıkla ele aldığı unsurlardan biri de Afrika’dır. En büyük ilham kaynağı geleneksel Afrika evleridir. Genellikle çıplak tuğladan inşa edilen bu geleneksel evler, bir sanatçının mozaiğinde Afrika kültürünün gizemini, Afrika’nın gücünü, Afrika halklarının dayanıklılığını veya Afrikalı kadınların güzelliğini yansıtıyor.

Sanatçının geleneksel Afrika evlerinden esinlenerek yaptığı nefis mozaikler, “Afrika Tuğlaları” adını verdiği seriyi oluşturuyor. 2016 yılında ilk Afrika Tuğlası Serisini yaratan sanatçı, 2021 yılında serinin ikinci bölümünü tamamladı. Son olarak üçüncüsü Afrika Tuğlası Serisi sanatseverlerle buluştu. Afrika’nın mistik güzellikleriyle dolu muhteşem sanat eserlerine gelin daha yakından bakalım.

İçindekiler

1968 yılında Yunanistan’ın başkenti Atina’da doğan sanatçı, görsel sanatlara çocuk yaşlarda ilgi duymaya başladı.

Atina ve Milano’da görsel tasarım ve reklamcılık eğitimini tamamladıktan sonra mozaik alanında eserler üretmeye başladı.

Zaman zaman dünyanın önde gelen marka, kurum ve kuruluşlarına eserler üreten sanatçı çalışmalarını Güney Kıbrıs Baf’taki stüdyosunda sürdürmektedir.

Charis Tsevis farklı temalarda mozaikler yapıyor. Bazen siyasi veya tarihi figürler, bazen de güncel olaylar eserlerinde baskın temayı oluşturur.

Ama Afrika’nın Tsivis için özel bir yeri var.

Sanatçı, Afrika’nın geleneksel tuğla evlerinden esinlenerek güzel eserler yaratıyor.

İlk olarak 2016 yılında yarattığı African Bricks, sanatçının en sevilen serileri arasında yer alıyor.

Uzun yıllardır Afrika kültürünü ve coğrafyasını yakından takip ettiğini ifade eden sanatçı, şöyle konuştu: “Benim için çok güçlü, çok orijinal. İşimi üzerine kurabileceğim sağlam bir temel.” onu olarak tanıtır

Afrika tuğlaları hakkında sanatçı diyor ki “Kullandığım ana malzeme tuğla. Doğrudan Afrika şehirlerindeki geleneksel evlerinden ödünç aldığım tuğlalar, benim için insanların yaratıcılığının simgesi. Aile için güvenli bir yer inşa etme cesaretinin sembolü.” ifadeleri kullanma

İşte Afrika’nın geleneksel tuğla evlerinden ilham alan çarpıcı mozaikler yaratan sanatçının çalışmalarından bazıları.

1.

2.

3.

4.

5.

Charisse Tsevis

6.

Charisse Tsevis

7.

Charisse Tsevis

8.

Charisse Tsevis

9.

Charisse Tsevis

10.

Charisse Tsevis

11.

Charisse Tsevis

12.

Charisse Tsevis

13.

Charisse Tsevis

İlginizi çekebilir:

Sokak çukurlarına mozaikler döşeyen sanatçı Jim Bashour’un harika eseri

Kaynak: 1

Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın