medyauzmani.com
ABD ve Rusya istihbarat şefleri Ankara’da bir araya geldi – Haber Ajans

ABD ve Rusya istihbarat şefleri Ankara’da bir araya geldi

CIA Başkanı Bill Burns ve Rus Dış İstihbarat Direktörü Sergei Naryshkin Ankara’da bir araya geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Bill Burns ile Rusya Dış İstihbarat Teşkilatı Başkanı Sergei Naryshkin’in Türkiye’de görüştüğünü söyledi. Ankara’daki görüşmede nükleer tehlikeler ve Rusya’da gözaltına alınan Amerikan vatandaşları ele alındı. Burns’ün “herhangi bir müzakere yürütmediğini” vurgulayan yetkili, “Ukrayna’daki savaşa bir çözümü tartışmıyor. Rusya’nın nükleer silah kullanmasının sonuçları ve stratejik istikrara yönelik riskler hakkında bir mesaj gönderiyor. Ayrıca haksız yere gözaltına alınan Amerikan vatandaşlarının davaları da sunulacak.”

Burns’ün ziyareti öncesinde ABD’nin Ukrayna’ya görüşme hakkında bilgi verdiğini belirten yetkili, “Temel ilkemize sıkı sıkıya bağlıyız; Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında hiçbir şey görüşmeyeceğiz” dedi.

ABD görüşme talebinde bulundu.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “Amerikan tarafının talebi üzerine Ankara’da Rus-Amerikan heyetleri arasında görüşmeler yapıldı” ifadesini kullanarak heyetlerin görüşmesinin içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Ankara’daki görüşme, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik saldırılarından bu yana ABD ile Rusya arasında bilinen ilk üst düzey temas oldu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın