https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
6284 Sayılı Kanun Nedir, Neden Gündemde? - Haber Ajans
Anasayfa » Haber » 6284 Sayılı Kanun Nedir, Neden Gündemde?

6284 Sayılı Kanun Nedir, Neden Gündemde?

Cumhur İttifakı son dönemde “genişlemek” adına kayda değer adımlar attı. Koalisyonun ana unsuru olan Adalet ve Kalkınma Partisi, geçtiğimiz günlerde Hoda Bar’ın partisiyle görüşerek, terör örgütü Hizbullah ile adı anılan partinin gelecekte Cumhur İttifakı’na katılabileceğini açıklamıştı. AKP, yayılmacı hamlenin ikinci aşamasında Refah Partisi (YRP) ile yeniden bir toplantı yaptı. Ancak iki taraf arasındaki bu görüşme, görüşmenin içeriğindeki bazı unsurlar nedeniyle ciddi tartışma konusu oldu.

YRP heyeti, koalisyona katılma şartı olarak 30 maddelik talep listesini AKP heyetine iletti. 30 madde arasında “İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylanması” ve 6284 sayılı Kanun’un “Aile Güvenliğini Etkileyen Hükümlerin Kaldırılması” gibi maddeler de yer aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi heyetinin Yemen Yemen partisinin taleplerine “sorunsuz” yanıt verdiğini belirtti. Kısacası AKP-YRP görüşmesinden sonra 6284 Sayılı Kanun yeniden önemli bir gündem maddesi oldu. Peki, yasanın ne olduğuna ve neler içerdiğine bakalım.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, kadınları, çocukları, aile üyelerini ve ısrarlı takip mağdurlarını korumak ve onlara yönelik şiddeti önlemek için alınacak tedbirleri düzenlemektedir.

8 Mart 2012 tarihinde TBMM’de kabul edilen kanun, 20 Mart 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım başkanlığındaki heyetin Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile görüşmesinin ardından yasa yeniden gündemde.

6284 Sayılı Kanun

Çünkü görüşmede YRP, koalisyona katılma şartı olarak 30 maddelik bir talep listesini AKP heyetine iletti. Talepler arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin oylanması ve 6284 sayılı Kanun’un “ailenin güvenliğini tehlikeye düşüren” hükümlerinin kaldırılması da yer alıyor.

YRP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal da taleplerine AKP’den ‘sorun yok’ yanıtı aldıklarını açıkladı. Binali Yıldırım ise YRP’ye “sadece nezaket ziyareti” yaptıklarını belirterek, 6284 Sayılı Kanun’un detaylarını görüşmedi.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 6284 sayılı Kanun’un yeniden gündeme gelmesi nedeniyle Twitter hesabından açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:Muhafazakar genç kadınlara seslenmek istiyorum. Baskıcı olan her şeyden kurtulduk ve demokrat olduk. En zalimi kendi taraflarına aldılar. Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Savaş Bildirgesi Yasası’nı koalisyona ortak yaptılar. Başarılarınızın ve özgürlüklerinizin yok edilmesine izin vermeyeceğiz.” Cümleler kullanın.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Drya Yanık şunları söyledi:Kanaatimizce o kadar kabul edilemez ki, varlığı bile tartışmaya açıktır.ilan edildi

6284 Sayılı Kanun

Yanık, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, kadın hakları ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin AKP’nin 20 yıldır kırmızı çizgisi olduğunu ve kadınları korumak için çeşitli yasal düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

Yannick, ilgili açıklamada şunları söyledi:6284 Sayılı Kanun, kadına yönelik şiddetle mücadele için hayata geçirdiğimiz en önemli yasal düzenlemelerden biridir. Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, uygulamayı iyileştirmek için katı düzenlemelerimize ayak uydurduk. 6284 sayılı Kanunun ruhu ve varlığı çok önemlidir. Kanaatimizce o kadar kabul edilemez ki, varlığı bile tartışmaya açıktır.dedi.

HÜDA PAR, YRP siparişini de destekler

6284 Sayılı Kanun

14 Mayıs seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a destek vereceklerini açıklayan ve önümüzdeki günlerde resmi olarak Cumhur İttifakı’na katılmalarının beklendiğini açıklayan 6284 Sayılı Kanun değişikliği için Huda Bar’dan destek geldi. Başkan Zekeriya Yabişoğlu şunları söyledi:İstanbul Sözleşmesi’nin aile bazında kükürtlü su koyduğunu, 6284 Sayılı Kanun’un adının Ailenin Korunması Kanunu olmasına rağmen şiddeti önlemediğini daha önce basına anlatmıştık. açıklama yaptı

YRP’nin 6284 Sayılı Kanun’da değişiklik talebi toplumun birçok kesiminden tepkiyle karşılandı.

6284 Sayılı Kanun

Türk Kadın Dernekleri Federasyonu Twitter’da şu paylaşımı yaptı:Hükümet, Taliban’ın yoldaşlarına karşı oynuyor! 6284 sayılı kanun bu ülkede kadının yaşam hakkının güvencesidir. Bu süreçte babadan kalan partinin sahibi olan vatandaş, İstanbul Sözleşmesi’nden bu yana söylediklerini söylüyor. Kadınları tehlikeye atmayacak önerilerde bulunuyor.açıklama yaptı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Genel Temsilcisi Gülsüm Kav da YRP’nin tepkisini eleştirdi.

6284 Sayılı Kanun

sosyal ağ sitelerindeki hesabı aracılığıyla yeterli.Kadın düşmanı gönderi terimlerinin tamamına göz atın! Ama biz kadınlar seni göndereceğizCümleler kullanın.

Eşitlik İçin Kadın Platformu ise şunları söyledi:Seçim müzakereleri kadınların yaşamlarını hedef alıyor; 6284’e göz dikene, suçu affedene, kadını yok sayana ses yok! Hüda-Par ve Refah ittifakı sadece 6284’e değil, kadının yaşam hakkına yönelik bir saldırıdır.açıklama yaptı.

İlginizi çekebilir:

6284 Sayılı Temel Kanun hakkında bilmeniz gerekenler

Kaynak: 1


Bilgi / Uyarı
Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi ve kişiyi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Web adresimiz ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir. İçerikler otomatik yüklenmektedir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın