medyauzmani.com
1912’de 7.3 depreminde yıkılan şehir yeniden inşa edildi – Haber Ajans

1912’de 7.3 depreminde yıkılan şehir yeniden inşa edildi

1912 yılındaki 7.3 depreminden sonra yıkılan Tekirdağ minyatür yapılmıştır.

1912 yılında Tekirdağ’da meydana gelen depremden sonra yüzlerce insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce bina hasar görmüştür. Deprem sonrası hasar gören bazı binalar günümüze kadar gelebilse de birçok bina yıkılmıştır. Süleymanpaşa belediyesinin robotik programlama atölyesinde iki yıllık bir çalışma ile kayıp şehrin bir mikrokozmosu yapıldı. Kent bu eserle anılırken, vatandaşlar da Tekirdağ’ın 100 yıllık minyatürüne ilgi gösteriyor. şehrin devasa minyatüründe; Birçok yapı, cami ve hanların yanı sıra Marmara Denizi ve halkın genel yaşantısı da bulunmaktadır. Minyatür, Yahya Kemal Bayatlı Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Canar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu proje yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığımız bir proje ve dün itibariyle 13 Kasım’da vatandaşlarımıza sunma fırsatı bulduk. , Tekirdağ kurtuluşunun yüzüncü yılı Robotik programlama işimiz bir atölyede 2019 yılından beri üzerinde çalışıyoruz minyatürler üzerinde çalışıyoruz o zamandan beri özellikle istediğimiz bir işti hem başkanımız ve Cüneyt istedi.Minyatür üzerinde çalışan tek belediye biziz.3D teknolojisi ile yapılmış bir şehrin en büyük mikrokozmosu. Robotik programlama atölyelerinde boyutlar ve bu işi arkamda görüyorsunuz.” Robotik kodlamamızda birlikte yapılmış güzel bir ürün. atölye. Ve öğretmenlerimiz ve diğer öğrencilerimiz o zamandan beri oradalar. Bu üründeki hedeflerimizden biri de özellikle şehrin hafızasını canlandırmak” dedi.

Schina, açıklamasının devamında, “1912’yi seçmemizin en büyük nedenlerinden biri, 1912 yılında Tekirdağ’da meydana gelen Büyük Mervti depremi ile bu saatten sonra birçok eserin kaybedildiğini görmemiz. Sadece vatandaşlarımıza yardım etmenin yanı sıra, “İnternette gördüğü kitaplardan ve fotoğraflardan oluşan eski Tekirdağ fotoğraflarını panoramik bir şekilde sergilemek istedik. Güzel bir projeydi ve projemiz halen Kültür Müdürlüğü’nde vatandaşlarımızın beğenisine sunuluyor, inşallah önümüzdeki günlerde çeşitli noktalarda sergilemeyi planlıyoruz” dedi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın