medyauzmani.com
1. Shilla Palamut Festivali Kapılarını Balık Severlere Açtı – Haber Ajans

1. Shilla Palamut Festivali Kapılarını Balık Severlere Açtı

İlk Şile Palamut Şenliği, Belediye Başkanı İlhan Ocaklı ve vatandaşların katılımıyla kapılarını açtı. Festivalde vatandaşlara sunulan meşe palamutlarının yanı sıra konferanslar, dans gösterileri, konserler ve çeşitli atölye çalışmaları da yer aldı.

Şile Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Şile Meşe Şenliği, vatandaşların yoğun katılımıyla eğlence anlarına sahne oldu. Balıkçılık kültürünün en verimli adresi olan Silla’da, balık ve palamut balığının faydalarının bulunduğu festivalde söyleşiler, dans gösterileri, konserler ve çok sayıda atölye çalışması gerçekleştirildi. Şenliğe Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı ve yüzlerce vatandaş katıldı. İlk Shell Palamut Festivali ile amaç, Shella meşesinin değerini ve önemini benimseyerek festivali geleneksel hale getirmektir. Tecrübeli balıkçıların hikayeleriyle renklenen Chela Palamut Festivali’nde ünlü akademisyenler de sürdürülebilir balıkçılık konusunda önemli bilgiler verdi. Yoğun katılımın gözlendiği ilk Silla Fıstığı Festivali’nde Silla belediyesi, birçok misafirin eşsiz meşeyi tatması amacıyla misafirlerine Silla Fındığı hediye etti.

Shila Palamut Festivali programı dolu

Festival kapsamında Shilla Belediye Gençlik Orkestrası’nın verdiği konserle başlayan etkinlikler, müzisyen Nahit Akdemir’in “Karadeniz Tonları” adlı söyleşi ve performansıyla devam etti. Festivalde şefler, balık yetiştiriciliği hakkında ilginç hikayeler ve bilgiler aktardılar. Festivalde unutulmayan çocuklar, origami atölyesi gibi atölyelerde hem öğreniyor hem de eğleniyor, kendi seramik bardağımı tasarlıyorum, şef oluyorum, geri dönüşümden kağıt heykel atölyesi, olta atmayı öğreniyorum.

“Sheila Denizi, Palamut için bir mera gibidir”

Festivalde konuşan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, “Bugün hava güzel. İlk Şile Palamut festivali yapılıyor. Vatandaşlar çok ilgileniyor. Neden Shilla meşesi? Neden coğrafi etiketlemek istiyoruz? Mera kültürü hayvanlarda nasıldır? Hayvanlar taze kekik ve otlarla beslenirler.Temiz hava alır ve eti lezzetlidir.Şile meşesi boğaza açılmadan önce bu Şile denizi onlar için bir mera idi.Bu nedenle burada beslenen meşe lezzetin zirvesine ulaşır. yağlama ile. Buradan İstanbul Boğazı’na gidiyor. İşte bizim gol atmak istediğimiz nokta bu.”

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın